Jurorzy Koła Kultury w Radiu Kraków wyróżnili tytułem książki miesiąca „Ślady nieobecności. Poszukiwanie Ireny Szelburg” Anny Marchewki (Dodo Editor).

Bardzo osobisty esej biograficzny przypominający postać Ewy Szelburg-Zarembiny, autorki ciągle obecnej w podręcznikach szkolnych, ale zupełnie zapomnianej twórczyni powieści, opowiadań i dramatów. Anna Marchewka, literaturonawczyni, publicystka, znana też z udziału w Kole Kultury poszukuje śladów pisarki i  odkrywa jej nieznane prace. Wnikliwa praca i pasjonujaca lektura. Barbara Gawryluk. Radio Kraków.

"Ślady nieobecności" to nie tylko fascynująca opowieść krakowskiej badaczki o kobiecie, która w gruncie rzeczy zacierała po sobie wszelkie możliwe ślady, zamiast zostawiać je na potrzeby kogoś kiedyś nimi zainteresowanego. Książka zawiera także ważne, a nieznane, bądź zapomniane teksty Ewy Szelburg-Zarembiny. Te teksty nie są do końca uzupełnieniem rozważań o Szelburg, to integralna część omawianej publikacji. Anna Marchewka postanowiła zebrać wszystko to, co do tej pory nie było uważnie analizowane i śledzone. Idzie wyznaczoną przez siebie drogą, na której znajduje się więcej pytań niż odpowiedzi. Jaros³aw Czechowicz. Krytycznym okiem.

Jury w składzie Małgorzata I. Niemczyńska, Jarosław Czechowicz, Marcin Wilk podkreślając ogrom pracy i potęgę przekazu uznało, że nominowany do programu tytuł „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie) jest poza konkurencją.

 

 

 

 

Nominowaliśmy cztery książki. Wszystkie mają związek z Krakowem albo poprzez nazwiska twórców, albo poprzez wydawców.

Anna Arno, "Okna", Zeszyty Literackie .
To książka o odnajdowaniu porządku w mnogości. Chociaż wydawca umieścił na okładce kilka kluczowych myśli zbioru, w moim odczuciu zabrakło tej zapisanej gdzieś być może w pośpiechu, w oddaleniu od własnego, krakowskiego okna, skąd widać więcej niż można sobie wyobrazić. "Nadmiar rzeczy, od których pęka świat. Nadmiar pogardzonych rzeczy, zbyt wiele świata, w którym poruszam się pomiędzy, zawsze na granicach". Anna Arno oswaja wielość bodźców, sama jednocześnie konfrontując się z wrażeniem ich przyciągania.  Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem.

 

Anna Marchewka "Ślady nieobecności". Dodo Editor.
 Bardzo osobisty esej biograficzny przypominający postać Ewy Szelburg-Zarembiny, autorki ciągle obecnej w podręcznikach szkolnych, ale zupełnie zapomnianej twórczyni powieści, opowiadań i dramatów. Anna Marchewka, literaturonawczyni, publicystka, znana też z udziału w Kole Kultury poszukuje śladów pisarki i  odkrywa jej nieznane prace. Wnikliwa praca i pasjonujaca lektura.

Ewa Stachniak, "Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej"
Jest to niewątpliwie wyraźna powieść o walce wewnętrznej, przekraczaniu niemożliwych granic, o wiecznym niespełnieniu (także seksualnym) oraz erudycji wykraczającej poza czas i miejsce. Katarzyna II Wielka w prozie Stachniak to kolekcjonerka rzeczy, książek, wspomnień i kochanków. Stoi się wciąż gdzieś obok niej. Zda się, że to rzecz o portretowaniu czegoś niemożliwego. To tak jak z życiem Katarzyny.Jarosław Czechowicz, krytycznym okiem

 

Olga Tokarczuk, "Księgi Jakubowe". Wydawnictwo Literackie
Nad ogromną, liczącą ponad 900 stron, opowieścią pisarka pracowała kilka lat. Rzecz ukazała się w dopieszczonej - także od strony graficznej - formie. Akcja rozgrywa się w XVIII wieku. Rozpoczyna na granicy polsko-tureckiej, a kończy na rubieżach polsko-niemieckich i opowiada historię polskiej biedoty, która zafascynowała się ideą mesjańską - tak streszcza swoją pracę Tokarczuk. Księgi Jakubowe, jak przyznaje autorka, są hołdem złożonym wszystkim księgom, a nieoczywista numeracja jest ukłonem ku księgom hebrajskim.

O nominowanych tytułach dyskutują: Małgorzata I. Niemczyńska, Jarosław Czechowicz, Marcin Wilk. program prowadzi Barbara Gawryluk.