ZAKOPANE


Choć w Zakopanem artystycznie rok 2015 rozpoczął się od "Oswajania obcego" i Kafki, multimedialnej wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki, świetnego wielowymiarowego projektu autorstwa krakowskiego artysty prof. Zbigniewa Bajka, to rok upłynie zdecydowanie pod znakiem rocznic związnych z Witkiewiczami.
100-lecie śmierci Stanisłwa Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego i 130. rocznicę urodzin jego syna "Witkacego" artystycznie świętować będzie Muzeum Tatrzańskie m.in. zapowiadającą się niezwykle atrakcyjnie wystawą "Anioł i syn" (maj-październik), która m. in. pokazywać będzie wzajemne relacje obu twórcow. Na premierę "Metafizyki dwugłowego cielęcia" (24 lutego) Stanisława Ignacego Witkiewicza w inscenizacji, reżyserii Andrzeja Dziuka  zaprasza w trakcie jubileuszu 30-lecia istnienia Teatr Witkacego.
W cieniu Witkiewiczów - pierwsza w Polsce monograficzna wystawa prac Władysłwa Jarockiego (MGS - lipiec - sierpień) przywracjająca  współczesnym  tego wybitnego polskiego malarza zajmującego się głównie tematyką huculską, podhalańską i tatrzańską.

S.I. Witkiewicz

 

NOWY SĄCZ

Pejzaże beskidzkie ze stacyjkami, krynickie pensjonaty, cerkwie, kościoły, synagogi - najcenniejsze obrazy Epifaniusza Drowniaka, czyli Nikifora pokazane zostaną na specjalnej wystawie nowsądeckiego Muzeum Okręgowego (styczeń - marzec) przypominającej o jubieluszu 20-lecia istnienia  w Krynicy w willi Romanówka muzeum Nikifora. 

fot. muzeum Nikifora


Dwie tegoroczne wystawy  BWA Sokół mają szansę stać się naprawdę ważnymi wydarzeniami artystycznymi. "Czarodziejska góra", bodaj trzecia juz realizowana w nowosądeckim Sokole, kuratorska wystawa Magdaleny Ujmy będzie pokazywać dawne i obecne spojrzenia na wciąż fascynujący  artystów temat gór. Druga wystawa pt. "Austeria" przygotowywana wspólnie z rumuńskim oddziałem Tranzit.org, będzie kolejną w tym miejscu  prezentacją artystów środkowo-europejskich, którzy w swoich pracach odnosić się będą do kulturowego tygla galicyjskiego Nowego Sącza.
 Pod nowym kierownictwem znakomitej śpiewaczki Małgorzaty Walewskiej odbędzie się w 2015 roku Konkurs i festiwal im. Ady Sari, jeden z najbardziej prestiżowych w Polsce przeglądów propagujących sztukę wokalną (kwiecień - maj). Wysoki poziom konkursu ściąga do Nowego Sącza od kilkudziesięciu lat młodych śpiewaków z całej Polski.

 

TARNÓW

BWA w Tarnowie


To może być numer jeden tegorocznych wystaw w Małopolsce "Ars moriendi - sztuka umierania" - ekspozycja (marzec - maj) przygotowywana od dłuższego czasu przez tarnowskie BWA. Kuratorem wystawy jest Przemysław Chodań, krytyk sztuki także religioznawca. Na wystawę złożą się  różnorodne prace, fotografie, wideo, obiekty, performance wybitnych artystów współczesnych mierzących się z tematem śmierci, umierania. Ekspozycja połączona będzie z premierowym pokazem przedmiotów funeralnych (krzyże, portrety sarmackie, księgi, zegary z motywami śmierci)    tarnowskiego kolekcjonera Bogdana Steinhoffa.
Pod koniec sezonu 2014/2015 w kwietniu Teatr im. Solskiego zaprezentuje "Grażynę" Mickiewicza. Adaptację sceniczną przygotowuje Radosław Rychcik.. znany z udanych interpretacji klasyki w polskim współczesnym teatrze. Jego "Dziady" wystawione w poznańskim teatrze Nowym w 2014 roku krytycy uznali za "pierwszą udaną próbę spojrzenia na romantycznego Mickiewicza z globalnej perspektywy".

 

OŚWIĘCIM
Jeszcze nie zostali ogłoszeni tegoroczni wykonawcy szóstej edycji  Life Festival Oświęcim, ale z pewnością znając organizatorów gwiazd nie zabraknie (czerwiec). Kluczem spajającym całość, jak mówią organizatorzy, "będzie – jak zwykle - przesłanie budowania pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, bo Life Festival Oświęcim to wyjątkowy festiwal w wyjątkowym, naznaczonym historią, miejscu". W ciągu ostatnich pięciu lat, na festiwalu gościły tak wielkie muzyczne idywidualności jak Eric Clapton, Soundgarden, Peter Gabriel czy Sting.


jdruzynska