Jury Marki RK nie było jednomyślne, ale doceniliśmy nowatorski charakter projektu. [
]
To przełom w prezentacji małopolskiego dziedzictwa i zbiorów muzealnych. Na portalu Wirtualne Muzea Małopolski można obejrzeć w dwóch i trzech wymiarach ponad 700 eksponatów, tak dokładnie jak nigdy do tej pory i bez obawy o zniszczenie czy naruszenie muzealnej etykiety.[
]
W wirtualnym wymiarze znajdziemy m.in. egipski sarkofag z mumią kapłanki bogini Izydy, włosy solne, naszywki z kombinezonu kosmicznego gen. Mirosława Hermaszewskiego czy kajak ks. Karola Wojtyły. Za pomocą kilku kliknięć mamy możliwość powiększania eksponatu, obracania, oglądania go z każdej strony i z najdrobniejszymi szczegółami, ale również poznania historii, ciekawostek z nim związanych i muzeum, w którym na co dzień jest prezentowany. Są także filmiki i pliki audio czytane m.in. przez Annę Dymną, Jana Peszka, Krystynę Czubówną, Krzysztofa Globisza i Justynę Nowicką (dziennikarkę Radia Kraków).
Wirtualne Muzea Małopolski to wspólny projekt województwa małopolskiego, Małopolskiego Instytutu Kultury i muzeów z całego regionu, m.in. Krakowa, Zakopanego, Tarnowa, Nowego Sącza, Wadowic, Chrzanowa, Wieliczki, Gorlic, Dobczyc i Piwnicznej Zdroju. Projekt kosztował 10 mln zł, z czego 2 mln pochodzą z budżetu województwa, a pozostała część to środki z funduszy europejskich.