Tkaniny, które sfotografowano i zeskanowano to szesnaście arrasów. Część z nich na co dzień przechowywana jest w magazynach.- Staramy się pokazywać te tkaniny raz na jakiś czas. W tej chwili w Sali Senatorskiej prezentowane były Dzieje Pierwszych Rodziców, ale teraz są zwinięte i odpoczywają w magazynie a na widzów czekają Dzieje Noego, mówiła Magdalena Ozga z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Prace trwały od września do końca listopada, ale nie były to prace ciągle, bo część arrasów jest eksponowana zwiedzającym i prace pracowników MIK-u mogły być realizowane tylko wtedy gdy Wawelskich komnat nie zwiedzali turyści.

Wyzwaniem dla dygitalizujących arrasy, były względy bezpieczeństwa i wielkość tkanin. - Na przykład jak zrobić zdjęcie tkaniny o wymiarach osiem na pięć metrów? Część tkanin pokryta jest błyszcząca niktą, co przy naświetlaniu zdjęcia powodowało zanik ostrości fotografii. Udało się jednak ten problem rozwiązać- mówiła Alicja Sułkowska Kądziołka z Malopolskiego Instytutu Kultury.

Zabytki zostały sfotografowane w rozdzielczośc jednej czwartej milimetra ( a wybrane fragmenty nawet w rozdzielczości 0,1 milimetra).

Digitalizacja pomoże konserwatorom, którzy sfotografowane arrasy będą mogli wnikliwie obejrzeć. W grudniu efekty pracy zostaną udostępnione na portalu Wirtualne Muzea Małopolski.

Projekt został zrealizowany przez Małopolski Instytut Kultury w partnerstwie z Departamentem Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w porozumieniu z muzeami z regionu i sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.

 

Małgorzata Nieciecka Mac