To poezja wymagająca i niełatwa, ale porywająca. Najbardziej fascynuje mnie nieustanne napięcie, które rozgrywa przez całą swoja literaturę, napięcie  między tym co jest potencjalne a tym co jest faktyczne. Michał Sowiński.

Szalony program rozwinięty na rzadko spotykaną w literaturze skalę. Eksperymet literacki i eksperyment egzystencjalny. Paulina Małochleb.

Cieszę się, że Lokator zafundował nam taką, mało do tej pory dostepną, klasyczną lekturę. Anna Marchewka.

 

Portugalska poezja, wybitny twórca, niezwykła książka. Fernando Pessoa, Poezje zebrane Alvaro de Campos w przekładzie Wojciecha Charchalisa, to książka września w Radiu Kraków. Jurorzy Anna Marchewka, Paulina Małochleb i Michał Sowiński byli zgodni - to wydarzenie na polskim rynku wydawniczym, słowa uznania należą się krakowskiemu wydawnictwu Lokator.


Pierwsze polskie wydanie poezji portugalskiego  pisarza, tłumacza, filozofa. Uważany za jedną z najbardziej znaczących osobowości literackich XX wieku i jednego z największych poetów języka portugalskiego, który pisał równocześnie także w języku angielskim i francuskim.

"W pierwszej części książki mamy utwory choleryczne, histeryczne, pochodzące z okresu sensacjonistycznego, a im dalej zagłębiać się będziemy w lekturę, wiersze stają się coraz bardziej intymistyczne, przesiąknięte cierpieniem, znużeniem życiem, tęsknotą za minionym czasem, strachem i niepokojem (...)", (Wojciech Charchalis)

 

Do dyskusji jury nominowało też:

Wojciech Chmielarz "Osiedle marzeń" (Czarne)

Nieczęsto się zdarza, żeby do naszych  jurorskich wyborów trafiła powieść kryminalna. Wojciech Chmielarz to uznany autor, wyróżniony najważniejszą w Polsce nagrodą dla tego gatunku, czyli Wielkim Kalibrem. Stworzył postać Jakuba Mortki, policjanta prowadzącego śledztwa najczęściej we współczesnej Warszawie, chociaż autor w poprzednich powieściach zmieniał też plan akcji. W "Osiedlu marzeń" akcja koncentruje się na nowowybudowanym osiedlu apartamentowców, gdzie zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Mortka prowadzi śledztwo, a autor tworzy  obraz współczesnej Polski, umieszczając wśród bohaterów przegranego polityka, rzutkich biznesmenów, ukraińską pomoc domową czy żołnierzy mafii. Tytułowe "osiedle marzeń" to nie jest raj na ziemi.

Aleksandra Zielińska "Bura i szał" (WAB)


Nowa powieść autorki głośnego debiuta "Przypadek Alicji", książki nominowanej w ubiegłym roku do nagrody Conrada.
"Bura i szał" to mroczna i tajemnicza historia. Kiedy po latach w rodzinnej miejscowości zjawia się tytułowa Bura, odrzucona, inna, dziewczyna, o której wszyscy zdołali zapomnieć, powraca poczucie zagrożenia i niepewność. Surrealistyczna, niepokojąca proza, historia odrzucenia i powracających traum z dzieciństwa.

 

Barbara Gawryluk