W jaki sposób dziedzictwo kształtuje społeczności, w których żyjemy? Kto jest jego właścicielem i dlaczego? 4. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej będzie próbę znalezienia odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wzajemnych relacji pomiędzy dziedzictwem a społeczeństwem.

Tym razem hasłem przewodnim będzie „Dziedzictwo i społeczeństwo”. Do udziału w tej międzynarodowej konferencji zaproszono badaczy pracujących na polu sztuki i architektury, historii i literatury, ekonomii i socjologii, polityki i zarządzania.

Otwarte dla publiczności wykłady plenarne podczas konferencji wygłoszą światowej sławy badacze: prof. Sharon Macdonald, prof. Robert van der Laarse oraz prof. John Tunbridge.

Do udziału w tej międzynarodowej konferencji zaproszono badaczy pracujących na polu różnych dyscyplin (sztuki i architektury, historii i literatury, ekonomii i socjologii, polityki i zarządzania). W ramach ogłoszonego otwartego naboru referatów otrzymano ponad 150 propozycji z kilkudziesięciu krajów, z których ostatecznie do zaprezentowania w trakcie Forum wybrano 80. Dotyczą one takich zagadnień jak m.in. dziedzictwo niechciane, miejsca pamięci, krajobraz kulturowy, dziedzictwo i nowe media, społeczny wymiar dziedzictwa, turystyka i zrównoważony rozwój, dziedzictwo lokalne i niematerialne. Zostaną one wygłoszone w ramach czterech równoległych bloków tematycznych:
·    pamięć konstruowana (Constructed Memory),
·    wyzwania społeczne w ochronie dziedzictwa (Social Challenges and Heritage Protection),
·    dziedzictwo kłopotliwe (Dissonant Heritage),
·    dziedzictwo i społeczności (Heritage and Communities).

Forum Dziedzictwa Europy Środkowej to odbywająca się co dwa lata międzynarodowa konferencja, na której specjaliści z regionu Europy Środkowej, a także zajmujący się problematyką Europy Środkowej badacze i eksperci z całego świata, dyskutują nad zagadnieniami dziedzictwa kulturowego. Krakowska konferencja jest głosem Europy Środkowej w zakresie jego filozofii, zarządzania, ochrony, wymiaru ekonomicznego, społecznego i politycznego. Forum jest organizowane pod auspicjami Grupy Roboczej ds. Dziedzictwa Kulturowego w krajach V4, w skład której wchodzą: Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Kancelaria Premiera Węgier, Rada Ochrony Zabytków Republiki Słowackiej w Bratysławie oraz Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

W poprzednich latach odbyły się następujące edycje Forum Dziedzictwa Europy Środkowej:
1. „Dziedzictwo i Europa Środkowa”: 7–9 lipca 2011
2. „Granice dziedzictwa”: 11–14 czerwca 2013
3. „Miasto”: 16–18 września 2015

jn/mat. prasowe