[

Posłuchaj: 

] z Maestro Stanisławem Skrowaczewskim rozmawia Katarzyna Pelc


Stanisław SKROWACZEWSKI -

zajmuje wyjątkową pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej, będąc jedną z największych postaci współczesnej dyrygentury i jednocześnie wysoko cenionym kompozytorem.

Urodził się w Polsce, we Lwowie. Mając 4 lata rozpoczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. Jego świetnie zapowiadającą się karierę pianistyczną przekreśliła rana ręki jaką odniósł w czasie wojny. Artysta skoncentrował się na kompozycji i dyrygenturze.

W 1946 roku został dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej, następnie był dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach (1949-54), pierwszym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej (1954-56) oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie (1956-59).

Lata powojenne Stanisław Skrowaczewski spędził w Paryżu, gdzie studiował u Nadii Boulanger. Po wygraniu w 1956 roku Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Rzymie zaproszony został przez George`a Szella do USA, gdzie zadebiutował z Cleveland Orchestra (1958), by następnie współpracować z New York Philharmonic oraz orkiestrami symfonicznymi w Pittsburghu i Cincinnati. Doświadczenia te zaowocowały powołaniem w 1960 roku na stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra), którą to funkcję piastował niemal przez 20 lat.

W latach 1984-91 objął posadę głównego dyrygenta Hallé Orchestra, a w 2007 roku rozpoczął trzyletnią współpracę jako główny dyrygent Yomiuri Nippon Symphony Orchestra w Tokio.

Obecnie Stanisław Skrowaczewski jest pierwszym dyrygentem gościnnym tego zespołu, jak również honorowym dyrygentem Minnesota Orchestra oraz dyrygentem gościnnym Deutsche Radio Philharmonie. Piastuje także stanowisko pierwszego dyrygenta gościnnego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Artysta regularnie koncertuje z najlepszymi orkiestrami świata (Concertgebouw Orchestra, Orchestre National de France, BBC Symphony, London Philharmonic Orchestra, Berliner Philharmoniker, Hamburger Symphoniker, Philadelphia Orchestra, NHK Symphony), jak również z zespołami operowymi (Vienna Staatsoper i Metropolitan Opera).

Stanisław Skrowaczewski dokonał szeregu nagrań płytowych dla renomowanych firm fonograficznych, w tym dla RCA, Philips, CBS, Denon, EMI/Angel, Mercury, Vox, Erato, Muza i Oehms Classics.

Za interpretacje symfonii Antona Brucknera otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 roku, zarejestrowany dla Arte Nova wspólnie z Saarländischer Rundfunk Orchestra cykl wszystkich symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą w kategorii 'Najlepsze nagranie muzyki symfonicznej przełomu XVIII i XIX wieku'.

W 2012 roku otrzymał od Bruckner Society Kilenyi Medal of Honor za wybitne interpretacje muzyki tego kompozytora.
Za popularyzację muzyki współczesnej został nagrodzony pięcioma nagrodami Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców.

W 1999 roku Artysta otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Maestro Skrowaczewski jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu (2004), Akademii Muzycznej w Katowicach (2012) oraz kilku uczelni amerykańskich.

Stanisław Skrowaczewski jest nie tylko wybitnym dyrygentem, ale także uznanym i cenionym kompozytorem. Zarówno wczesne kompozycje, jak i te powstałe w latach minionych zyskały uznanie na międzynarodowych konkursach. Kilka kompozycji Stanisława Skrowaczewskiego nominowanych zostało do nagrody Pulitzera.

mat. pras/kp