Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Smocza Jama na wystawie i konferencji

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2014.09.09 10:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:29 )
Zamek Królewski na Wawelu rozpoczął kolejny, międzynarodowy projekt „Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu”. Legendarna Smocza Jama stanie się tematem interdyscyplinarnych prac badawczych, konferencji naukowej, cykli edukacyjnych i terapeutycznych dla dzieci z grup wykluczonych oraz wystawy.

Słynna Smocza Jama, fot. A. Stankiewicz

Smocza Jama na Wawelu na wystawie i konferencji

Smocza Jama jest naturalną jaskinią usytuowaną w zachodniej części zabytkowego kompleksu wzgórza wawelskiego i jednym z najciekawszych rezerwatów przyrodniczo-archeologicznych w Polsce. Miejsce to jest nierozerwalnie związane z legendą o Smoku Wawelskim - jedną z najstarszych i najsłynniejszych polskich legend. Zamek Królewski na Wawelu opiekując się Smoczą Jamą podejmuje wielokierunkowe działania mające na celu zachowanie zarówno materialnego jak i niematerialnego dziedzictwa tego wyjątkowego miejsca.

Projekt pt. „Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu” ma charakter interdyscyplinarny. Obejmuje on prace badawcze, które posłużą w przyszłości do opracowania programu konserwatorskiego dla Smoczej Jamy. Równorzędne znaczenie w projekcie mają przedsięwzięcia podkreślające kulturowe dziedzictwo miejsca: wydarzenia edukacyjne, artystyczne i naukowe. Skupiają się one wokół legendy, która była już interpretowana w kontekście archeologicznym, ikonograficznym i kulturoznawczym.

Na przełomie września i października 2015 zorganizowana zostanie wystawa " „Dwa oblicza smoka”, a towarzyszyć jej będzie konferencja naukowa. Zamysłem wystawy jest ukazanie legendy o smoku wawelskim w odniesieniu do europejskich mitów i przekazów o smokach. Ekspozycję stworzą zabytki archeologiczne, grafiki, malarstwo oraz rzemiosło artystyczne.

Wystawę będą kształtować trzy, wzajemnie się uzupełniające wątki: ikonograficzny, symboliczny i historyczny. Sięgając do przekazów literackich oraz świadectw archeologicznych z krajów słowiańskich i skandynawskich, zostanie ukazana geneza oraz pierwotna symbolika mitologicznego zwierzęcia. Natomiast eksponowane na wystawie zabytki z wieku XIX i XX, podkreślą niezmienną popularność legendarnego motywu. Na wystawie będą także prezentowane prace dzieci uczestniczących w wydarzeniach edukacyjnych projektu.

W ramach projektu zorganizowane zostaną również zajęcia edukacyjne skierowane do dzieci z grup wykluczonych. Program zajęć stworzony został przy pomocy specjalistów i terapeutów. W trójstopniowym programie ("poznawanie smoka", "oswajanie smoka" i "przemiana smoka") znajdą się również warsztaty plastyczne i teatralne. Liczba uczestników zajęć jest ograniczona.

Projekt jest realizowany w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Partnerem projektu jest Norweski Instytut Badań Powietrza NILU.


(mat.prasowe/ew)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię