Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Skrzyżowane spojrzenia" w MEK

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2013.11.08 13:48 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:02 )
„Skrzyżowane spojrzenia / Afryka. Studium" - nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym

dzięki uprzejmości MEK

„Skrzyżowane spojrzenia / Afryka. Studium"

Piętnaście eksponatów ze zbioru liczącego prawie dwa tysiące obiektów pochodzących z Afryki układa się w odrębne opowieści. To, co je łączy, to postać człowieka .
Studium obiektu to forma obcowania z muzealnymi obiektami na co dzień niedostępnymi i rzadko wystawianymi. To rodzaj pracowni, gdzie w ciszy i w spokoju przyglądamy się rzeczom i sobie samym. Tym razem punktem odniesienia jest ciało ludzkie w rzeźbie Afryki.
- Na tej wystawie można się przekonać, że nie tylko europejscy podróżnicy i odkrywcy przyglądali się afrykańskim ludom, ale także Afrykańczycy bardzo uważnie na nas patrzyli - mówi kurator wystawy Jacek Kukuczka.
Pierwotnie rzeźby afrykańskie ukazujące czł o wieka istniały wyłącznie w przestrzeni kultu i rytuału. Miały chronić, umożliwiać rozmowy z przodkami, gwarantować płodność. Dopiero pod wpływem kontaktów z kulturami europejskimi, szczególnie w okresie kolonialnym, Afrykańczycy zaczęli portretować także samych siebie oraz przybyszów. Wykonane z drewna figurki przeniesione zostały do roli ozdoby, pamiątki, obiektu sztuki.
Na wystawie oprócz dzieł tego typu prezentujemy także figurki amulety, zabawki, modele kolekcjonerskie – wszystkie przedstawiające ludzkie postaci.
j.now
„Skrzyżowane spojrzenia / Afryka. Studium"
Kuratorzy: Jacek Kukuczka, Katarzyna Piszczkiewicz, Ewelina Lasota
Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, pl. Wolnica 1
8 listopada 2013 r. – 2 marca 2014 r.



Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię