Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

R. Matta w Muzeum Narodowym. ZDJĘCIA

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2013.07.12 14:29 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:59 )
Ostatni z wielkich surrealistów XX wieku - pochodzący z Chile Roberto Matta - jest bohaterem nowej wystawy w krakowskim Muzeum Narodowym. Jej tytuł "Matta. Człowiek i wszechświat"

09 Iris Du SudRoberto Matta, Iris du Sud, olej na płótnie, 1956Kolekcja Federiki Matty© Germana Matta

Posłuchaj Marga Paz, kuratorka wystawy
Matta w MN
Był architektem, rzeźbiarzem, projektantem wnętrz i poetą. Całe życie zajmował się malarstwem. Na wystawie w Muzeum Narodowym zobaczymy 25 jego wielkoformatowych płócien, wypożyczonych z kolekcji rodziny i kilku europejskich muzeów.

Po wielkich wystawach Roberto Matty (1911–2002), m.in. w nowojorskim MoMA czy Centrum Pompidou w Paryżu, nadszedł czas na Kraków. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie pokażemy malarstwo jednego z najważniejszych artystów XX wieku, ostatniego z wielkich surrealistów, twórcy, który wywarł wpływ na amerykański ekspresjonizm abstrakcyjny, ale też na powojenną sztukę w Polsce.
- Pokazujemy prace z różnych okresów jego twórczości - mówi kuratorka wystawy Marga Paz. - Matta to jeden z ważniejszych artystów XX wieku. Jego prace oglądać można w najważniejszych muzeach całego świata: od Londynu, przez Paryż po Nowy Jork. Cieszę się, że krakowskie muzeum zdecydowało się na ten pokaz - retrospektywna wystawa Matty odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Udało nam się zgromadzić w Krakowie prace z różnych okresów jego twórczości, która trwała kilkadziesiąt lat i była bardzo różnorodna: zobaczą państwo abstrakcje z lat 50, pełne niepokojących, antropomorficznych figur, i prace z późniejszych etapów twórczości, kiedy artystę fascynował świat nauki i przyrody, kosmos i tematyka egzystencjalna. taki jest koncept tej wystawy.

Wpływom jego twórczości ulegało wielu artystów, w tym i wybitny polski twórca Tadeusz Kantor, który na przełomie lat 40. i 50. XX wieku był zafascynowany twórczością Mattą, co znalazło odbicie w obrazach i rysunkach z tzw. okresu metaforycznego. W bliskich relacjach artystycznych z Mattą był też inny malarz związany z Grupą Krakowską – Alfred Lenica, którego wystawę prezentujemy równocześnie w Gmachu Głównym, w holu.” – pisze Zofia Gołubiew, dyrektor MNK, we wstępie do publikacji towarzyszącej wystawie.

Ekspozycja zat. "Matta. Człowiek i wszechświat" czynna będzie do 29 września.
j.now/materiały prasowe

Podpisy DO ZDJĘĆ:


Roberto Matta, Sans titre , [ Bez tytułu ], olej na płótnie, ok. 1957
Muzeum Sztuki w Łodzi
© Germana Matta

-
Roberto Matta, The Where at Flood Tide. From the cicle: The Dazzling Outcast , olej na płótnie, 1966
Museo-Thyssen-Bornemisza, Madryt
© Germana Matta



Roberto Matta, Enlevons les cartes / Zbierzmy karty / Let’s Take the Cards, 1957, olej, płótno / oil on canvas , 1957
Kolekcja prywatna
© Germana Matta


Roberto Matta, Iris du Sud , olej na płótnie, 1956
Kolekcja Federiki Matty
© Germana Matta


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię