Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Przerażony na śmierć" w Teatrze Variete - po premierze

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2015.11.02 11:22 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:36 )
Sztuka z gatunku ghost story brytyjskiego autora i reżysera Rona Aldridge'a to trzecia od otwarcia propozycja krakowskiego teatru muzycznego.

Fot. Łukasz Popielarczyk

"Przerażony na śmierć" w Teatrze Variete, fot. Łukasz Popielarczyk

Po inaugurującym działalność sceny, przyjętym raczej z sympatią, choć bez zachwytów amerykańskim musicalu „ Legalna Blondynka” w reżyserii Janusza Józefowicza, wakacyjnym "Marzeniu", francuskim imporcie namiastki rewii paryskiej w wykonaniu pięciu tancerek, najnowsza premiera to brytyjski import sztuki w modnym w krajach anglosaskich gatunku "ghost story". Historii o duchach, strzygach, wampirach etc…

"Przerażony na śmierć" brytyjskiego autora i reżysera Rona Aldridge'a to opowieść o zazdrości, oszustwie, morderstwie i zemście duchów.

Akcja sztuki przenosi nas w wiek XIX. Willi, młody właściciel świetnie prosperującego młyna i dużego domu poślubia Mary, piękną dziewczynę z sąsiedztwa, która wcześniej odrzuca zaloty jego przyjaciela, Jacoba. Słabością Willego jest gra w pokera, którą wykorzystuje zazdrosny Jacob. Podczas ostatniej rozgrywki sprytny Jacob, dzięki podmianie kart wygrywa partię, zgarniając jako nagrodę akt własności domu i młyna a potem morduje przyjaciela, gdy ten odkrywa oszustwo.

Ofiarą oszusta pada także Mary, która po długim, bezskutecznym oczekiwaniu na wieści o zaginionym mężu, niepokojona przez dziwne odgłosy i znaki jak np wypadająca z książki karta śmieci - As Pik, czy łomot dobywający się z zamkniętej piwnicy, wreszcie odkrywa przerażającą prawdę.

Dręczony przez duchy zamordowanych małżonków oszust w końcu zostaje przez nich "przerażony na śmierć".

Ot i cała historia. W spektaklu zostaje ona opowiedziana przez narratora, jednocześnie naocznego świadka wydarzeń. Pozostałe postaci i fragmenty opowieści zostają pokazane na zasadzie zainscenizowanych kadrów z przeszłości, które można również w dowolnym momencie zatrzymać. Można także powtórzyć, nawet kilkakrotnie, aby unaocznić widzom, którzy i tak nie mają wątpliwości, że oszustwo w karcianej rozgrywce dokonało się dzięki podmianie kart, krok po kroku w jaki sposób i w którym dokładnie momencie gry karty zostały zmienione.

"Przerażony na śmierć" z banalną, przewidywalną intrygą, nużącą epicką narracją, wątłymi dialogami, denerwującymi nadmierną głośnością sztucznymi efektami dźwiękowymi zagłuszającymi często wypowiadane na scenie kwestie, nie tylko nie przeraża ale nawet nie śmieszy. To spektakl raczej dla młodego widza, którego wątki z gatunku ghost story, z elementami prestidigitatorskimi mogą zaciekawić.

We wrześniu 2012 roku w The Mill at Sonning Theatre, odbyła się prapremiera sztuki „Scared to death” Rona Aldridge'a i w jego też reżyserii. Sztuka została napisana, jak czytamy także i w polskiej wersji plakatu z inspiracji Sally Huges. To dyrektorka „The Mill at Sonning Theatre”, teatru i restauracji mieszczących się w pięknie odrestaurowanym XVIII wiecznym młynie, urokliwie położnym nad Tamizą. Sztuka nawiązuje więc w teatralny sposób do miejsca w którym została po raz pierwszy wystawiona, co było z pewnością, w tamtej scenerii, dodatkowym jej atutem.

Teraz to przedstawienie, którego dokumentację łatwo odnaleźć można na brytyjskich stronach internetowych, zostało przeniesione na deski krakowskiego Teatru Variete. Sztukę ponownie wyreżyserował Ron Aldridge, a bliźniaczą scenografię przysposobiła na krakowską scenę Anna Sekuła.

Rzecz cała więc nie porywa ani inscenizacyjnie ani literacko choć przyznać trzeba, że aktorzy scen krakowskich zaangażowani w przedsięwzięcie starają się przynajmniej poprawnie aktorsko wybrnąć z sytuacji. Szczególne słowa uznania należą się Pawłowi Sanakiewiczowi w roli Clema Watkinsa, na barkach którego jako narratora i uczestnika opisywanych wydarzeń, spoczywa największy ciężar spektaklu. Nieźle poradzili sobie, mimo niezbyt atrakcyjnych dialogów, Karolina Chapko jako Mary Nichols i wcielający się w mroczną postać Jacoba Forda, Marcin Zacharzewski .

 

Variétés to wedle definicji słownikowej „przedstawienie rozrywkowe złożone z piosenek, monologów, tańców i popisów akrobatycznych" i teatr wystawiający takie przedstawienie".

W najnowszej propozycji krakowskiego Teatru Variete z części składowych owego przestawienia mamy niestety tylko monologi.

 

Przerażony na śmierć" -  scenariusz i reżyseria: Ron Aldridge, Teatr Variete.  Premiera 31 października 2015

 

jdruzynska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię