"Napój miłosny" jest pierwszym dziełem Donizettiego, które zdobyło europejską sławę. Spośród współczesnych oper komicznych wyróżnia się wielką subtelnością i nastrojowością. Do tego dochodzą wplecione w partyturę motywy włoskich tańców i melodii ludowych.

To, w zgodnej opinii krytyków, perła włoskiej opery buffa.

W fabule wykorzystany został znany od średniowiecza motyw napoju o mocy łączenia kochanków (Tristan i Izolda), w operze Donizettiego przeniesiony na włoską prowincję.

Spektakl przygotowali: Henryk Baranowski (reżyseria, scenografia)), Evgeny Volynskiy (kierownictwo muzyczne), Paweł Dobrzycki (scenografia i reżyseria światła), Emil Wesołowski (choreografia i ruch sceniczny), Dorota Morawetz (kostiumy), Zygmunt Magiera (przygotowanie chóru), Alicja i Grzegorz Bilińscy (reżyseria obrazu cyfrowego).

Utwór, chwalony za subtelność scenariusza i wiarygodność psychologiczną postaci ma jeszcze w sobie coś nieuchwytnego, wywołującego melancholię i tęsknotę. Podążając tym tropem twórcy inscenizacji proponują nam podróż sentymentalną i szaloną do czasów odległych choć nie tak dawnych, pamiętanych jeszcze i wspominanych, by przekonać nas, że w każdej epoce i pod każdym niebem dobro i miłość fascynują niezmiennie...

Tytuł gości na afiszu Opery Krakowksiej po raz pierwszy.