Konkurs o nagrodę im. Jana Długosza towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. Promowane są książki naukowe i popularnonaukowe z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.  Na tegoroczną 18 edycję konkursu napłynęła rekordowa liczba 57 publikacji z których jury wyłoniło finałową dziesiątkę. W gronie finalistów znaleźli się  A.Chwalba , M.Głowiński, A.Leder, A Matuchniak-Krasuska, Z.Mikołejko, G.Motyka, T.Pindel, Sz. Wróbel, A.Wylegała i A.Żychliński.

 

Jury któremu przewodniczył krakowski filozof prof. Władysław Stróżewski uhonorowało nagrodą prof. Michała Głowińskiego „ uczonego najwyższej próby” i jego ostatnią publikację „Rozmaitości interpretacyjne. Trzydzieści szkiców”.

 

„Na nagrodzony tom spojrzeć można dwojako – pisze w uzasadnieniu prof. W Stróżewski. Po pierwsze, jak na zamkniętą całość złożoną ze stosunkowo niedawno napisanych esejów i szkiców, zbliżonych jednolitą tematyką. Po drugie jako na swoisty zbiór znaków odnoszących  zebrane  tu teksty do innych, wcześniejszych, poświęconych podobnej tematyce a odstępnych winnych tomach pism tego autora”

 

- Ta książka, jest książką krótkich prac o różnym charakterze – wyjaśniał prof. M. Głowiński. Przede wszystkim są tu interpretacje tekstów poetyckich, ale są też prace o wybitnych osobach.

 

W zbiorze 30 szkiców Michała Głowińskiego znalazły się teksty dotyczące twórczości m in związanych z Krakowem historyków i krytyków literatury Kazimierza Wyki, Jana Błońskiego, poezji Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana a także analizy języka propagandy czasów peerelu tzw. nowomowy.

Nowomowa – pisze prof. Stróżewski - "polegała na wprowadzaniu nowych słów, które rodziły się najczęściej w czasie partyjnych zebrań i wieców (syjonizm, syjoniści, rewizjoniści, aparat partyjny, egzekutywa) ale i na zamianie znaczeń terminów dobrze osadzonych w języku [...] Prof. Michał Głowiński  poświęcił niemało sił i czasu na śledzenie i analizowanie tworów nowomowy]. A można to potraktować jako wkład do walki z socjalistycznym zakłamaniem i ratowanie czystości polskiego języka”.

 

Wydawcą nagrodzonej publikacji jest  Instytut Badań literackich  Polskiej Akademii Nauk. 

 

Michał Głowiński  (ur. 4 listopada 1934 w Pruszkowie) – polski teoretyk literatury, pisarz i znawca nowszych dziejów literatury polskiej, autor teorii literatury -podręczników dla studentów polonistyki, prozy wspomnieniowej i esejów.
Profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Collegium Invisibile oraz członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, doctor h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

 

Gala wręczenia nagrody im Jana Długosza  odbyła się we czwartek wieczorem w Teatrze im J. Słowackiego  w dniu inauguracji 19 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. 

 

Jdruzynska