Anne Applebaum za książkę "Za żelazną kurtyną" otrzymała Cundill Prize, najwyższą pieniężną nagrodę za książkę historyczną na świecie, przyznawaną w Toronto przez Uniwersytet McGilla. Ustanowiona sześć lat temu nagroda ma na celu wyróżniać książki historyczne o „doniosłym znaczeniu tak literacko, jak społecznie i naukowo”.
Na podstawie jednego z rozdziałów nagrodzonej książki w Radiu Kraków emitowaliśmy słuchowisko "Radio za żelazna kurtyną". Jego premiera odbyła się 25 października na antenie Radia Kraków i w studiu, w którym gościliśmy Anne Applebaum.
http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/DWOZ-9CT9YC?OpenDocument
http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/MJAK-9DEKT4
http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/BGAK-9CVSBN?OpenDocument

Książka „Iron Curtain” miała premierę w Stanach Zjednoczonych jesienią 2012 roku, w Polsce ukazała się w pod koniec października tego roku nakładem Wydawnictwa Świat Książki pod tytułem „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956”.
Amerykańska dziennikarka i historyczka opisuje w niej proces zniewolenia politycznego państw, które po II wojnie światowej znalazły się w strefie wpływów Stalina, biorąc pod lupę trzy państwa: Polskę, Niemcy i Węgry. Szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media i organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite. Czerpiąc obficie z niedawno udostępnionych materiałów archiwalnych oraz wielu źródeł niedostępnych po angielsku przedstawia taktykę komunistów, którzy dochodzili do władzy gnębiąc, grożąc i mordując. Opowiada także o życiu jednostek, by pokazać wybory, jakich musiały dokonywać: walczyć, uciekać czy współpracować.