"Grażyna" nie będzie szablonową adaptacją - mówią autorzy tarnowskiego spektaklu
"Grażyna" opowiada historię litewską z XIV w.  - wyjaśnia w wywiadzie dla "Kulis Solskiego" Radosław Rychcik, rezyser przestawienia - na temat niemalże bratobójczej wojny, którą chce wywołać Litawor pomiędzy Litwinami. Na pomoc w tej walce postanawia zawołać Krzyżaków. Zatem Grażyna jest absolutną antynomią Heleny Trojańskiej, która przyczynia się do wybuchu wojny. Grażyna jest postacią, która łączy braci, żeby wspólnie zwrócili się przeciwko wrogowi. Utwór ten traktuje o wygranej bitwie z naszym najbliższym sąsiadem, czyli z Niemcami. Opowiada więc o zwycięstwie. Bo żeby nauczyć się wygrywać i zdobyć tzw. mentalność zwycięzców musimy oglądać sceny, które nam to obrazują. To istotna zmiana perspektywy.


„Grażyna” to trzeci tekst po „Dziadach” i „Balladynie”, który na język teatru przekłada Radosław Rychcik. - Istotne było, żeby aktorzy mówili po niemiecku, żeby usłyszeć Mickiewicza po niemiecku na scenie – opowiadał podczas przeprowadzanego  castingu do spektaklu, reżyser.

Scena Teatru Solskiego na czas spektaklu zamieni się w… boisko sportowe. Poemat  będzie przeniesiony w świat koszykówki. - Ta przestrzeń pozwala na zderzenie wspólnej gry. Oprócz warstwy symbolicznej daje możliwość na bardzo aktywne działanie. Tutaj po prostu odbędzie się mecz.- tłumaczy Anna Maria Kaczmarska, scenograf przedstawienia.
 
Radosław Rychcik jest laureatem  Paszportu Polityki w kategorii Teatr za spektakl "Dziady" Adama Mickiewicza, które wyreżyserował w Teatrze Nowym w Poznaniu. Kapituła nagrody w uzasadnieniu zwróciła  uwagę, że nagroda przyznana została za"  brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej zbiorowej wyobraźni, w której Guślarz, Konrad i Upiór odżywają jako postaci z filmów Tarantino, Lyncha czy Kubricka.
 
Data prapremiery została wybrana nieprzypadkowo. 23 maja to dzień, który stanie się Dniem Teatru Publicznego. W wielu teatrach w Polsce zostaną zagrane spektakle z biletami w specjalnej cenie. To powszechna, ogólnopolska akcja umożliwiająca każdej osobie w Polsce zakupu biletu do teatru za symboliczne 250 gr.
 
Projekty „Bilet za 250 groszy” jest realizowany w ramach obchodów jubileuszu „250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE”, a finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
 
Prapremiera 23 maja 2015 r., godz. 19.00, Duża Scena. Kolejne spektakle: 24, 27, 28 o godz. 19.00 oraz 29 maja o godz. 18.00.

 

 

jd/matpras.