Wystawa zorganizowana jest wspólnie z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Obok oznak orderowych z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego na Wawelu, od 15 września  można zobaczyć materiały archiwalne odnoszące się do znaczniejszych kawalerów Orderu, przede wszystkim z okresu Rzeczypospolitej Szlacheckiej.

Na wystawie prezentowane będą przede wszystkim zachowane odznaki orderowe – krzyże, gwiazdy oraz wstęgi, lecz także portrety kawalerów (na wyróżnienie zasługują portrety kawalerów w mundurach Orderu Świętego Stanisława), dyplomy oraz inne dokumenty związane z Orderem Świętego Stanisława. Pokazane zostaną między innymi: nieliczne odznaki orderowe po zidentyfikowanych kawalerach, zachowany do dziś statut orderu ze zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich oraz mundur kawalera Orderu Świętego Stanisława składający się z żupana oraz kontusza ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Order Świętego Stanisława Biskupa Męczennika to historyczne odznaczenie ustanowione przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 7 maja 1765 roku, a nadawane w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim. Wręczano go corocznie podczas majowych uroczystości ku czci św. Stanisława w kościele św. Krzyża w Warszawie.

Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog naukowy.

PRAEMIANDO INCITAT Order Świętego Stanisława 1765–1831 W 250. rocznicę powołania Orderu

Wystawa czasowa 15 września – 6 grudnia 2015

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej