Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Poetycka nagroda ZAPOWIEDŹ

  • Kultura
  • date_range Niedziela, 2013.11.10 08:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:02 )
W sobotę 16 listopada poznamy w Krakowie laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Tomy nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
W najbliższą sobotę poznamy laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Ta nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy, a uroczystość odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Kapituła złożona z krytyków, literaturoznawców i poetów nominowała do tej nagrody pięć tomów poezji.
Nominowani do Nagrody:
Justyna Bargielska za tom Bach for my baby
Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła
Łukasz Jarosz za tom Pełna krew
Krzysztof Karasek za tom Dziennik rozbitka
Jan Polkowski za tom Głosy

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest za tom poetycki wydany po polsku (napisany oryginalnie albo przetłumaczony z języka obcego), w 2013 roku odbędzie się jej pierwsza edycja. Wysokość nagrody to 200 tysięcy złotych.Nagroda została przyznana przez kapitułę w składzie:Anders Bodegard (Szwecja), Clare Cavanagh (USA), Maria Delaperriere (Francja), Luigi Marinelli (Włochy), Abel Murcia Soriano (Hiszpania), Adam Pomorski (Polska), Renate Schmidgall (Niemcy), Marian Stala (Polska).

W Radiu Kraków od poniedziałku 11 listopada do piątku 15 listopada w radiowej bibliotece prezentujemy codziennie jeden wiersz z każdego tomu.
Wiersze czytają:
11.11. Jan Polkowski
12.11  Łukasz Jarosz
13.11 Krystyna Dąbrowska
14.11 Krzysztof Karasek
15.11 Justyna Bargielska
Premiera codziennie o 11.45, powtórkam o 22.50.
W programie Koło Kultury prezentowaliśmy sylwetki nominowanych poetów. O swojej twórczości opowiadali:
Jan Polkowski

"Nasza pamięć obejmuje bardzo różnych ludzi, postaci, wydarzenia i są to osoby, które pamiętamy precyzyjnie. Z którymi możemy rozmawiać o szczegółach naszego życia. Używając sobie tylko znanych słów, wyrażeń, gestów. Natomiast w wypadku ofiar grudnia 1970r. nie jesteśmy pewni czy znamy dokładną listę ofiar, czy wiemy w ogóle o zamordowanych i możemy o nich pamiętać. W dodatku ta zbrodnia była przez wiele lat fałszowana, tak jak wszystkie zbrodnie komunistyczne- zakłamane i sfałszowane. Znaki zapytania dałem, ponieważ słysząc te głosy nie byłem stuprocentowo pewien… Chciałem zapisać to, co słyszę ale nie jestem ani członkiem rodziny, ani świadkiem tych śmierci i tragedii. Dlatego też mając ten naturalny dystans byłem ostrożny. Trzeba być ostrożnym, bo pamięć nie jest fotografią, nie jest odzwierciedleniem wszystkich możliwych szczegółów i też nie może być absolutnie pewna.

Posłuchaj: 

]
Krystyna Dąbrowska
Białe krzesła są zwykłymi krzesłami, które widzimy wszędzie – przy barach, czy na koncertach. Mnie ilość krzeseł uderzyła pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. To miejsce, które kojarzy nam się podniośle, religijnie, związane jest z modlitwą, ze sprawami raczej z wysokich rejestrów. Tymczasem tam nastąpiło zatrzęsienie zwyczajnych krzeseł. Wiersz mówi właśnie o tym, jak ważną rolę pełnią krzesła w tym co się dzieje się pod Ścianą Płaczu.
[

Posłuchaj


Justyna Bargielska

"Jeżeli chodzi o „Bacha…” to rzeczywiście muszę powiedzieć, że pierwszy znikł. To było dla mnie dużym szokiem. Przyznaję, że długo nie dopuszczałam do siebie takiej informacji od strony wydawcy, że musimy coś zrobić, ponieważ pierwszej transzy już nie było. Wtedy zaproponowałam po prostu dodruk, ale potem się okazało, że są jeszcze jakieś inne wiersze, które też by pasowały do tego tomiku, a tez chciałam wziąć udział w tym ewenemencie jakim będzie drugie wydanie w rok po pierwszym wydaniu poezji w Polsce. Samej mi to zaimponowało. Natomiast jeśli chodzi o nagrody to ja kocham nagrody, kocham być nagradzana, ale tak samo kocham być karana! To jest taki rodzaj osobowości, że jak coś zrobiłam dobrze to lubię dostać nagrodę, ale jak coś zrobię źle to chciałabym dostać karę. Ale w przypadku nagród literackich w Polsce, to będzie pewnie totalnie niepopularne co teraz powiem, ale wydaje mi się, że jest zestaw nazwisk i wydaje mi się, że akurat teraz jestem w tym zestawie. Chciałabym, żeby przynajmniej niektóre z tych nagród skupiły się na nowych nazwiskach. W Polsce dużo się pisze, a kapituły nagród w Polsce są po to, żeby to wszystko przeczytać. Ja wiem,że to jest tytaniczny trud, ale de facto za to ci ludzie biorę pieniądze od podatników. Myślę, ze byłoby dobrze, żeby nagrody w Polsce, nie służyły do głaskania twórców już odkrytych i rzeczywiście dobrych, a bardziej do odkrywania nowych i pokazywania ich. Nagrody muszą jakoś zasilać ten rynek i rekomendować temu rynkowi cały czas nowe propozycje, a jestem absolutnie pewna, że dobrych jest bardzo dużo, a jedynym brakiem tych propozycji jest to, że autor ich ma nieznane nazwisko. Myślę, że nagroda jest doskonałym sposobem na wypromowanie kogoś nowego tak jak było ze mną i teraz tak sobie pomyślałam, że mogłabym sobie odpocząć od tych nominacji, gdyby znaleziono taką fajną młodą kobietę zdolną na moje miejsce, a potem następną i następną, i następną. "

Posłuchaj: 

]
Krystyna Dąbrowska
Białe krzesła są zwykłymi krzesłami, które widzimy wszędzie – przy barach, czy na koncertach. Mnie ilość krzeseł uderzyła pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. To miejsce, które kojarzy nam się podniośle, religijnie, związane jest z modlitwą, ze sprawami raczej z wysokich rejestrów. Tymczasem tam nastąpiło zatrzęsienie zwyczajnych krzeseł. Wiersz mówi właśnie o tym, jak ważną rolę pełnią krzesła w tym co się dzieje się pod Ścianą Płaczu.
[

Posłuchaj


Łukasz Jarosz przysłał kilka wierszy w swojej interpretacji.
[

Posłuchaj: 

]


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię