Triennale Grafiki przygotowuje się do kolejnej odsłony projektu "Transgrafia", która odbędzie się w 2021 roku podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Już w tym roku organizatorzy postanowili włączyć się w graficzny rytm miasta, zapowiadając przyszłoroczne wydarzenia. Nośnikiem działań będą elektroniczne citylighty (Digital Citylights), które znajdują się na przystankach tramwajowych zlokalizowanych w najbardziej newralgicznych punktach Krakowa. Pierwsza edycja transgrafii znakomicie sprawdziła się w industrialnych przestrzeniach dawnej Fabryki Tytoniu przy ul. Dolne Młyny. Tegoroczna odsłona transgrafii pozwoli artystom, którzy nadesłali prace na konkurs, oddziaływać w sposób dosłowny na wizualną przestrzeń Krakowa i jego mieszkańców. Wernisaż wystawy zaplanowany został w połowie maja.

Czas kwarantanny wprowadził do tegorcznej "Transgrafii" nowe wątki.
"Jako stowarzyszenie związane ze sztuką graficzną postanowiliśmy sprawdzić, co artyści (często odcięci od swoich pracowni i pras drukarskich) tworzą w czasie kwarantanny oraz dać im możliwość prezentacji swych dzieł w czasie, gdy galerie są zamknięte." - mówi kuratorka projektu Katarzyna Wojtyga.
Na początku kwietnia ogłoszona została akcja PANDEMIC transgrafia 2020. - Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania - mówi Wojtyga. Codziennie spływają do nas zgłoszenia od twórców z całego świata (m.in. Japonia, Bangladesz, Chille, Kolumbia, RPA, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Francja, Kanada i Polska). Prace są reakcją na oderwaną od codzienności rzeczywistość  i stanowią zapis nieoczywistych emocji towarzyszących twórcom w czasie izolacji.

Wysyłane prace prezentowane są systematycznie (codziennie)  na profilu facebookowym Triennale

[https://www.facebook.com/pg/triennial.cracow/photos/?tab=album&album_id=3516048315088531]


jn/mat.prasowe