Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ostatnie wydarzenia Roku Kantora w Cricotece

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2015.10.27 15:24 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:36 )
W Cricotece oglądać można wystawę "Tadeusz Kantor. Cholernie spadam! ".Ekspozycja poświęcona jest ostatniemu okresowi twórczości malarskiej i teatralnej Tadeusza Kantora. ‌

Tadeusz kantor, "Cholernie spadam", reprodukcja dzięki uprzejmości Cricoteki

Tadeusz Kantor. Cholernie spadam!

O wydarzeniach Roku Kantora rozmawiamy w Kole Kultury we wtorek po 21.00. Gośćmi RK są m.in Natalia Zarzecka z Cricoteki i historyczka sztuki Krystyna Czerni.

8 grudnia Cricoteka obchodzić będzie kolejną rocznicę śmierci artysty - na ulicy Kanoniczej staną Żywe Pomniki. Ale już dziś zaprasza na ulicę nadwiślańską, do nowej siedziby na wystawę "Tadeusz Kantor. Cholernie spadam! "

Ekspozycja poświęcona jest ostatniemu okresowi twórczości malarskiej i teatralnej Tadeusza Kantora. Wtedy rozpoczyna się zjawisko malarskiego teatru Kantora, nazwanego przez samego artystę „Teatrem Miłości i Śmierci”.

Późne malarstwo i teatr Tadeusza Kantor naznaczone są intymnością i prywatnymi przeżyciami. Artysta mówi o sobie wprost: o swoich lękach, zwątpieniu, o niespełnionej miłości i przeczuciu zbliżającej się śmierci.
Wystawie towarzyszy bogaty program, w skład którego wejdą projekcje filmowe, cykl oprowadzań kuratorskich oraz warsztatów dla dzieci. ‌

Wśród wydarzeń Roku Kantora jest także nowa ksiażka wybitnej znawczyni twórczości Grupy Krakowskiej Krytyny Czerni - "Tadeusz kantor. Spacer po linie". A także premiera dokumentalnego filmu "Krąg Kantora" w reżyserii Adrianny i Iwa Książków.

To fimowy obraz o grupie młodych ludzi, którzy w drugiej połowie XX wieku zdominowali świat polskiej sztuki.

Już w czasie II wojny światowej Tadeusz Kantor zgromadził wokół siebie utalentowanych plastyków, wywodzących się w większości z niemieckiej Szkoły Przemysłu Artystycznego (Kunstgewerbeschule), pod której szyldem ukrywała się zakonspirowana Akademia Sztuk Pięknych. W 1942 roku wraz z nimi założył podziemny Teatr Niezależny i zrealizował w prywatnych mieszkaniach dwa, legendarne dziś spektakle: “Balladyna” i Powrót Odysa”.

Film zawiera liczne materiały archiwalne: filmowe, fotograficzne oraz reprodukcje nieznanych prac malarskich i rysunkowych z okresu okupacji.


jn/materiały prasowe

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię