Władysław Jarocki (ur. 6 czerwca 1879 r. w Podhajczykach koło Trembowli, zm. 7 lutego 1965 r. w Krakowie)  znakomity malarz , krytyk sztuki, profesor krakowskiej ASP( 1921 - 1939)  znany i ceniony za życia dziś niesłusznie zapomniany. Był uczniem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. Malował głównie pejzaże, obrzędy ludowe i religijne, postaci w strojach regionalnych.

W  50 rocznicę śmierci, Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem przypomnia artystę dużą przekrojową wystawą jego prac pochodzących z muzeów z całej Polski a także z bogatej i nieznanej kolekcji z Harendy,która była jego drugim domem. Jarocki w 1920 roku pośłubił Annę, starszą córkę Jana Kasprowicza, stąd jego częste pobyty w zakopiańskiej willi poety.

Na ekspozycji zobaczyć można  znane wątki huculskie i mniej znane podhalańskie. Pokazane zostały obrazy z wielu podróży Jarockiego po Kaukazie,Turcji,Włoszech.

- Był malarzem o ogromnej pasji, oddanym sprawie sztuki i sprawie ojczyzny - mówi kuratorka wystawy Zofia Weiss. - Jego wczesna twórczość szukająca inspiracji na pograniczach ukraińsko – rosyjskich, w okolicach Charkowa i Krymu oraz nieco dalej w Gruzji i na Kaukazie, nabrała pełni malarskiej brawury w czasie wieloletnich plenerów, głównie zimowych, na Huculszczyźnie. Od około 1909 roku zaczęły się one stopniowo przenikać się ze światem górali tatrzańskich malowanych w Poroninie i jego okolicach, a później aż do schyłku życia na Harendzie w Zakopanem. Malarstwo Władysława Jarockiego wpisane całą swą istotą w epokę Młodej Polski realizuje te postulaty, które były w opozycji do dekadenckiej i naznaczonej chorobliwością aury kończącego się XIX wieku. Jarocki staje wyraźnie po stronie afirmacji i heroizacji życia podejmując próbę rekonstrukcji naszej narodowej tożsamości na bazie autentyzmu i pierwotnej, nieunicestwionej cywilizacją oryginalności ludu.

Ekspozycja dostępna jest w dwóch miejscach: Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach i w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, gdzie zobczyć można pamiątki osobiste po artyście także te pokazujące jego artystyczny, malarski warsztat.  

Jesienią postać Jarockiego, przypomni w swojej nowej galerii przy ul. Basztowej krakowska ASP.

Wystawie towarzyszy katalog album wydany w polskiej i angielskiej wersji językowej.

"Władysław Jarocki" wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem czynna jest do 23 sierpnia.

 

jdruzynska/mat.pras