Zakupy z końca XIX wieku, dziś już umieszczone w gablotach składają się na wystawę "Arystokrata u wód. Karlsbadzkie zakupy hrabiego Zygmunta Pusłowskiego" w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego .
Zygmunt Pusłowski był kosmopolitą o rozległych zainteresowaniach głównie humanistycznych. Pasjonował się historią, literaturą i sztuką. Zajmował się genealogią swojej rodziny. Zasłynął jako koneser, mecenas, kolekcjoner i bibliofil. Gromadził książki, dokumenty, rękopisy i starodruki, meble, makaty, gobeliny, dywany, kolekcje porcelany, srebra, szkła, obrazy, rzeźby, drobne sprzęty i bibeloty. Rzeczy te sprowadzał z różnych ośrodków: Paryża, Wiednia, Warszawy, Krakowa. Umieszczał je między innymi w
przebudowanym w stylu „willi renesansowej” domu w Krakowie. Zamawiał również dzieła sztuki u wybitnych współczesnych artystów m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera. Niektóre obrazy i rzeźby uwieczniały członków jego rodziny.
Zygmunt Pusłowski aż pięć razy wyjeżdżał do słynnego kurortu w Karlovych Varach.
Na wystawie prezentowane są szklane serwisy stołowe i srebra stołowe znakomitych wiedeńskich firm. Będzie można obejrzeć zachowane egzemplarze kupionych w Karlsbadzie mebli i serwis porcelanowy, przedmioty niezbędne w podróży oraz wizerunki Zygmunta Pusłowskiego z widokami Karlsbadu w tym hoteli, w których Pusłowski się zatrzymywał.

Małgorzata Nieciecka