Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Najcenniejsze dzieła z kolekcji XX Czartoryskich oglądać można w Arsenale

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2017.04.06 12:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:48 )
To sztuka starożytna, malarstwo, rzemiosło artystyczne, militaria, rysunek i grafika, zbiory biblioteczne z kolekcji.

Sarkofagi etruskie z drugiej połowy II w. p.n.e., fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Andrzej Betlej, dyrektor MNK
Kolekcja Książąt Czartoryskich

Zabrakło tylko "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, której specjalny pokaz zaplanowano na maj w Głównym Gmachu muzeum. "Najcenniejsze" - to nowa wystawa w MNK.
W Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 8), mieszczącym dotąd Galerię Sztuki Starożytnej zobaczymy wystawę prezentującą wybór najcenniejszych dzieł sztuki i pamiątek historycznych z kolekcji Książąt Czartoryskich.

Ekspozycja pokaże przede wszystkim ich wielką różnorodność: to sztuka starożytna, malarstwo, rzemiosło artystyczne, militaria, rysunek i grafika, zbiory biblioteczne, ale także równie imponującą rozpiętość czasową – od starożytnego Egiptu aż po wiek XIX.
Zaznaczone zostaną wyraźnie dwa zasadnicze nurty w kolekcji muzeum: historyczno-patriotyczny i artystyczny.

W pierwszym na szczególną uwagę zasługują liczne obiekty wiązane przez tradycję z wybitnymi postaciami polskiej i europejskiej historii i kultury (m.in. Stanisławem Żółkiewskim i Stefanem Czarnieckim, królem Janem III Sobieskim, Tadeuszem Kościuszką i księciem Józefem Poniatowskim, a także Petrarką, Szekspirem, Janem Jakubem Rousseau i Napoleonem Bonaparte),
W drugim natomiast nurcie na czoło wybija się arcydzieło światowego malarstwa – Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta. Pośród obrazów na uwagę zasługiwać będzie także Zwiastowanie krakowskiego Mistrza Jerzego (1517) – z mikroskopijnym portretem fundatora obrazu, oraz dwa późniejsze dzieła: Portret Łukasza Opalińskiego (ok. 1640) – podręcznikowy przykład oficjalnego portretu sarmackiego, a także Polonia (Zakuwana Polska) Jana Matejki, niedokończony obraz alegoryczny na temat upadku powstania styczniowego (1863–1864).  

Przypominamy, że najcenniejsze dzieło w kolekcji Czartoryskich i najcenniejsze dzieło w polskich zbiorach - "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci od maja prezentowane będzie w Głównym Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Otwarcie specjalnego pokazu zaplanowano w Noc Muzeów - 19 maja. Tam dzieło Leonarda będzie można podziwiać do momentu ponownego otwarcia Muzeum Czartoryskich w Krakowie.   

Ekspozycja w Arsenale czynna będzie do kwietnia przyszłego roku.

jn/mat prasowe

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię