Całe życie stoję na straży królewskich insygniów. Wbrew pozorom, nie jest to wcale nudna praca. W skarbcu dużo się dzieje, ale zawsze panuję nad sytuacją. Dotąd byłem milczącym obserwatorem, teraz możecie posłuchać, jak kiedyś brzmiałem.” Te słowa mógłby wypowiedzieć jeden z bohaterów najnowszego projektu Muzeum Narodowego

w Krakowie. Czy zgadniecie który?

"Dźwiękowy Mikroskop" jest pierwszą odsłoną projektu Muzeum Dźwięków, który rozpocznie się w Galerii Rzemiosła Artystycznego od 5 marca. Goście MNK będą mogli usłyszeć niektóre dźwięki, które wydawały przedmioty codziennego użytku, zanim stały się muzealnymi eksponatami.

Przy udziale Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego, artysty specjalizującego się w improwizacji elektroakustycznej, powstało dźwiękowe tło przypominające głosy wydawane przez przedmioty, takie jak: łyżka, kołyska, prasa do pościeli czy zamek do drzwi. Podczas zwiedzania Galerii można posłuchać skrzypienia, chrobotów, piszczenia, dzwonienia, tykania. Umożliwia to specjalna aplikacja do zainstalowania w telefonach z systemem Android. Zwiedzający niedysponujący odpowiednim telefonem mogą skorzystać z aparatów udostępnianych w Muzeum. „Udźwiękowione” przedmioty, oznaczone specjalnym znakiem, ukrywają się wśród pozostałych, niemych eksponatów, czekając, aż odkryją je łowcy dźwięków.

Dźwiękowy Mikroskop wpisuje się w działania edukacyjne prowadzone przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Odgłosy użyte do skomponowania akustycznej ścieżki zwiedzania zostały stworzone podczas warsztatów z młodzieżą z krakowskich świetlic środowiskowych.
Kolejnym etapem projektu będzie wciągnięcie użytkowników Internetu w proces komponowania dźwięków do wybranych eksponatów.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej akcji: www. muzeum.dzwiekow.pl.
Koncepcja i koordynacja projektu – Sekcja Edukacji MNK: Anna Borejczuk, Monika Dylewska
Dźwiękowy Mikroskop
Koncepcja, prowadzenie warsztatów oraz projektowanie dźwięku – Krzysztof Topolski aka Arszyn
Opracowanie techniczne i programowanie – Maciej Wojnicki (Studio O)
Projekt graficzny – Łukasz Kaczmarek (Pracownia 63A)
Partner projektu: Samsung