Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Muzeum Czartoryskich - nowe przestrzenie, nowa aranżacja

  • Kultura
  • date_range Środa, 2019.12.18 16:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:12 )
Przeszklony dach nad dziedzińcem Pałacu Książąt Czartoryskich to jedna z najbardziej widocznych zmian w wyremontowanym właśnie budynku Muzeum.

fot. MNK, Tomasz Markowski

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor MNK
Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich

Już 20 grudnia zwiedzający, po prawie dziesięciu latach, będą mogli ponownie zobaczyć Muzeum Książąt Czartoryskich. W tym czasie Muzeum znacznie się zmieniło – pojawiły się dodatkowe przestrzenie wystawiennicze i nowa aranżacja ekspozycji.

- Kolekcja Czartoryskich to nie tylko Leonardo i Rembrandt. To akt hołdu pruskiego, kronika Jana Długosza – to rzeczy, które definiują naszą historię i tożsamość. Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich będzie zatem wyjątkowym wydarzeniem, nie tylko dla miłośników sztuki. Po kilku latach intensywnej i systematycznej pracy zespołu MNK, prezentujemy muzeum kompletne: dostępne, nowoczesne, bardzo otwarte, ale nawiązujące do tradycji najstarszej w Polsce kolekcji muzealnej – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Muzeum Książąt Czartoryskich było nieczynne przez prawie dziesięć lat, dlatego jego ponowne otwarcie jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Muzeum nie tylko zostało poddane gruntownemu remontowi, ale także zyskało dodatkową przestrzeń wystawienniczą – od teraz dzieła sztuki będą prezentowane na dwóch piętrach Pałacu i w jego oficynach.

- Wyróżnikiem Muzeum Czartoryskich jest historyczny charakter kolekcji, szczycącej się posiadaniem wielu unikatowych dzieł sztuki: obrazów, średniowiecznych emalii, rzeźb w kości słoniowej, bursztynie i koralu, ceramiki, weneckich szkieł i augsburskich sreber, perskich kobierców, tkanin, orientalnych i polskich militariów – dzieł niezwykłej urody i wartości artystycznej i historycznej – mówi Katarzyna Płonka-Bałus, kurator Muzeum Książąt Czartoryskich.

W 1801 roku księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska stworzyła kolekcję pamiątek narodowych. Kolekcjonowane przez nią zbiory były prezentowane w Puławach, w dwóch parkowych pawilonach: Świątyni Sybilli, a od 1809 roku także w Domu Gotyckim. To właśnie w Domu Gotyckim eksponowano Damę z  gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna. Do pereł w kolekcji Czartoryskich należał wówczas także Portret młodzieńca Rafaela Santi (zaginiony podczas II wojny światowej).
Muzeum nie przetrwało jednak powstania listopadowego, w 1831 roku – po emigracji księcia Adama Jerzego Czartoryskiego – zbiory zostały przewiezione do Paryża. Powróciły do Polski dopiero w 1876 roku, w związku z planowanym otwarciem muzeum w Krakowie. Znaczące straty dla kolekcji przyniosła II wojna światowa. Po wojnie muzeum trafiło pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie, a w 1991 pod zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich.  29 grudnia 2016 roku, dzięki zakupowi rządu RP, kolekcja książąt Czartoryskich stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie.

Przeszklony dach nad dziedzińcem Pałacu Książąt Czartoryskich to jedna z najbardziej widocznych zmian w wyremontowanym właśnie budynku Muzeum. Pojawiła się też szklana kładka będąca elementem ścieżki zwiedzania czy dodatkowa przestrzeń na ekspozycję oraz pomieszczenia biurowe. Za projekt przebudowy Pałacu Książąt Czartoryskich – koncepcyjny, budowlany i wykonawczy oraz nadzór autorski odpowiadało Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz to natomiast efekt pracy biura projektowego Art FM. Firma przystąpiła do prac nad ponownym udostępnieniem Kolekcji Książąt Czartoryskich zwiedzającym w 2017 roku, wygrywając międzynarodowy konkurs na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz, zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.
- Sercem kolekcji Książąt Czartoryskich jest obraz Leonarda da Vinci Dama z gronostajem - stąd promieniuje idea wystawy jako ramy światła, która stanowi subtelną oprawę dla nieśmiertelnych dzieł - mówi Mieczysław Bielawski dyrektor kreatywny Art FM.

 

(jn/MNK)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię