Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Manifestacja romantyczna" znów na Rynku Głównym

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2014.11.18 16:54 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:30 )
22 listopada ponownie odtworzono w Krakowie realizację Jerzego Beresia.

Fundacja Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, fot. M. Gardulski

"Manifestacja romantyczna" na Rynku Głównym w Krakowie, fot. Justyna Nowicka

Jakie współczesne dzieło sztuki jest wizualnym symbolem Krakowa?

Najczęściej fotografowanych jest z pewnością "Eros bendato" Igora Mitoraja na Rynku Głównym. Ale czy najbardziej wartościowym?

Gdzie szukać nośnych, wciąż poruszających, znaczących dzieł sztuki? W magazynie Koło Kultury przypominamy dzieło efemeryczne, ale o niezwykłym ładunku znaczeń.

W sobotę 22 listopada na Rynku Głównym w Krakowie odtworzono "Manifestację Romantczną" - jedno z najbardziej niezwykłych dzieł zmarłego 2 lata temu krakowskiego rzeźbiarza Jerzego Beresia.

Dzieło to jest żywym pomnikiem heroicznego zrywu Solidarności z lat 1980-81. Jego pierwsze wykonanie odbyło się 18 listopada 1981 roku
 (notabene na kilka dni przed ogłoszeniem w Polsce stanu wojennego), a zrealizowane przez autora rocznicowe powtórzenia odbyły się w latach 2006 i 2011.

Do kolejnego wznowienia "Manifestacji Romantcznej" doszło dzięki staraniom Artura Tajbera oraz Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Manifestacja wyruszyła z Muzeum Szołayskich przy ulicy Szczepańskiej w Krakowie. To oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, w którego kolekcji przechowywana jest jest rzeźba „Wózek romantyczny” - główny element całej pracy.

W każdym miejscu postoju na płycie Rynku malowane są wodną farbą kręgi liter, opisujące kolejne dedykacje, a w ich obrębie rozpalane są ogniska. Każde z nich otoczone jest namalowanym wcześniej białą farbą napisem. Na płycie Rynku zapłonęły: Ognisko nadziei, Ognisko wolności, Ognisko godności, Ognisko miłości i Ognisko prawdy.

 

jn

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię