Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm" - nowa wystawa w MCK

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2017.11.28 11:41 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:54 )
Ekspozycja jest próbą stworzenia wielowymiarowego portretu modernistycznego Lwowa.

Fot. Marek Lasyk

Andrzej Szczerski, współautor wystawy
Nowa wystawa w MCK. "Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm"

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm to obszerna prezentacja osiągnięć lwowskich architektów i urbanistów na tle innych dziedzin życia kulturalnego miasta. Wystawa jest próbą stworzenia wielowymiarowego portretu modernistycznego Lwowa. Podkreśla jego rolę jako zapomnianego centrum nowoczesności w czasach II Rzeczypospolitej „w pięciominutowym antrakcie przed nieuniknionym”*.

Tytuł ekspozycji przywołuje zwyczajny dzień 24 czerwca 1937 roku. Pod tą datą kroniki nie zanotowały żadnego ważnego wydarzenia, ale tego dnia w życiu mieszkańców miasta zdarzyły się tysiące rzeczy, mniej lub bardziej dla nich istotnych. To one stanowiły o codzienności Lwowa lat trzydziestych i najlepiej definiowały jego miejsce na mapie nowoczesności w XX wieku.

Na wystawie pokazane zostaną modele ważniejszych gmachów modernistycznych Lwowa oraz oryginalne projekty architektoniczne z polskich kolekcji. Zaprezentowane zostaną również obrazy i grafika reprezentujące środowisko artystyczne i sztukę Lwowa tamtych lat, a także fotografie z epoki, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty.
Na wystawie będzie można zobaczyć blisko 250 eksponatów ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Archiwum Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie oraz sześciu kolekcji prywatnych.

Wystawa po raz pierwszy została pokazana w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016,  a na potrzeby krakowskiej prezentacji została zmodyfikowana i poszerzona.
"Kreatywność i nowoczesność Lwowa daje przestrzeń do dialogu ponad balastem kompleksów, klisz i uprzedzeń. Przywracanie miejsca międzywojennego Lwowa dla historii cywilizacji środkowoeuropejskiej jest wspólnym obowiązkiem badaczy z Polski i z Ukrainy. Bo to miasto i dzisiaj pozostaje emanacją cywilizacji Europy Środka, o czym nie przesądza geopolityka – jakże zmienna w XX wieku – ale właśnie architektura" - podkreśla prof. Jacek Purchla, „Lwów nowoczesny”,

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm
1 grudnia 2017 – 8 kwietnia 2018

jn/mat. prasowe

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię