2015 rok w krakowskich wydawnictwach zapowiada się intrygująco. Będzie dużo nowości polskich autorów, jeszcze więcej  przekładów nagradzanych i docenionych w świecie książek, czytelnicy będą też mogli wziąć udział w znakomitych literackich imprezach. W te ostatnie przede wszystkim jak co roku obfituje wiosna. Oprócz odbywającego się w cyklu dwuletnim majowego festiwalu Miłosza literacki Kraków będzie jeszcze obchodzić siedemdziesiąte urodziny Adama Zagajewskiego. Z tej okazji wydawnictwo a5 organizuje spotkanie jubilata z przyjaciółmi, przyjadą  poeci, krytycy i tłumacze,  przyjaciele Adama Zagajewskiego ( m.in. Edward Hirsch, C.K. Williams, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska).Ukaże się też specjalna jubileuszowa antologia tekstów o twórczości Adama Zagajewskiego zebranych w dwujęzycznym ( pol. - ang.)  tomie.  Znajdą się tu eseje przyjaciół poety: Andersa  Bodegarda, Clare Cavanagh,Charlesa Simica, Dereka Walcotta, Edwarda Hirscha, Michaela Krügera, Tadeusza Nyczka, Jarosława Klejnockiego i wielu innych. Książka ukaże się na przełomie maja i czerwca.


Wcześniej , bo już w styczniu, nakładem wydawnictwa a5  ukazuje się  kolejny tom z w nowej serii  obszernych wyborów wierszy współczesnych klasyków polskiej poezji   z płytami CD..  Tym razem będą to  Wiersze wybrane  Jerzego Kronholda,  mniej znanego) poety "Nowej Fali".  Natomiast na jesień zapowiadany jest tom z poezją Ewy Lipskiej.


W wydawnictwie Znak debiutuje w tym roku Joanna Bator. I to jest mocne wejście, bo już 12 stycznia. Jej nowa książka Wyspa łza równocześnie  prezentowana jest we fragmentach na antenie Radia Kraków przez Ewę Kaim.


Również na początku roku ukazuje się długo oczekiwana biografia Ewy Demarczyk pt. Czarny anioł autorstwa dwóch wytrawnych reportażystek i biografek Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz- Oboładze. fenomenalna artystka krakowskiej Piwnicy pod Baranami od lat nie udziela wywiadów. Autorki poszukują m. in. odpowiedzi na pytanie, dlaczego zamilkła.


W tym roku, już w lutym poznamy też powieść, która wygrała ubiegłoroczny konkurs "To się musi powieść" ogłoszony przez Znak. Książka pt. Dom z witrażem została przez jurorów wybrana spośród blisko tysiąca nadesłanych tekstów. jej autorka jest mieszkająca w Polsce Ukrainka Żanna Słoniowska, a tytułowy dom z witrażem to lwowska kamienica, w której splatają się losy bohaterów opowieści.

W Wydawnictwie Literackim na otwarcie bolesna historia opowiedziana przez Annę Janko. Mała zagłada  to przejmująca historia jej matki, ocalonej z pacyfikacji zamiojskiej wsi w czasie drugiej wojny światowej  a równocześnie rozprawa z "traumą drugiego pokolenia", którego dzieciństwo upływało w cieniu  wojny i przeżyć rodziców. Brutalna, naturalistycznie opisana historia , której fragmenty przedstawimy w audycji Nocne Delikatesy w Radiu Kraków, w interpretacji Iwony Bielskiej.
W tym roku ukażą się też ważne skandynawskie powieści wydawanych już przez WL autorów:  Odpływ Norwega Larsa Sabye Christensen, drugi tom Mojej walki Duńczyka Karla Ove Knausgarda.


W wydawnictwie Czarne intrygująco zapowiada się pierwszy tegoroczny debiut czyli Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Weroniki Murek. Jak czytamy w zapowiedzi: "Weronika Murek niczym nadworny kuglarz słowa miesza style literackie i zwodzi zmysły czytelnika. Doskonała odskocznia od szarości dnia powszedniego.
Do jesieni trzeba natomiast zaczekać na najnowsza książkę Jacka Hugo-Badera pt. Skucha, w której reporter opowiada pokręcone losy swoich dawnych kolegów z opozycji demokratycznej.

Ha!art zapowiada  tytuł, którego autor jednego z nich jest nam dobrze znany. To Jakub  Woynarowski, autor komiksu i plakatu do naszego słuchowiska "Nietoty". Tym razem będzie to powieść graficzna Jakuba Woynarowskiego pt. Martwy sezon, oparta na motywach utworów literackich Brunona Schulza (m.in. Sklepy cynamonowe, Sanatorium pod klepsydrą).


W  wydawnictwie Karakter kolejna powieść kongijskiego pisarza  Alaina Mabanckou pt. Wspomnienia jeżozwierza. Opowieść nawiązuje do afrykańskiej legendy, wedle której każdy człowiek posiada swego zwierzęcego sobowtóra. Za powieść tę Alain Mabanckou, laureat wielu nagród,  otrzymał w 2006 roku nagrodę Renaudot.

 

Barbara Gawryluk