Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków na Festiwalu Boska Komedia

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2014.12.09 13:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:30 )
Rosną szanse krakowskich produkcji na festiwalu Boska Komedia. W tym roku w festiwalowym konkursie zobaczymy aż 7 produkcji z Krakowa.

Festiwal Boska Komedia

Już nie tylko Stary Teatr czy Łaźnia Nowa, ale także Teatr KTO, Teatr Groteska czy Teatr Bagatela mają szanse na festiwalowe laury.

Wyreżyserowany przez Jerzego Zonia w Teatrze KTO "Chór sierot" czyli „seans teatralny z orkiestrą, sopranem solo oraz aktorami”, jak głosi hasło reklamowe produkcji. Po pierwsze, jest to hipnotyzujące przedstawienie bez tekstu, choć oparte  na powieści Guy’a Croussy’ego Bławatki. Po drugie, ścierają się w przestrzeni spektaklu rozmaite wpływy kulturowe i inspiracje, począwszy od Księgi Wyjścia, przez tradycyjną boliwijską pieśń, aż po III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego.


Łaźnia Nowa ma w tym roku w konkursie aż dwie produkcje - to "Klątwa" serial teatralny Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego i spektakle wyreżyserowany przez Michała Borczucha pt. "Paradiso". Spektakl Borczucha oparty jest na odbywających się na żywo improwizacjach osób ze spektrum autyzmu z profesjonalnymi aktorami. Tekst Paradiso powstaje w trakcie improwizacji. Pisany jest językiem który powstaje na styku dwóch światów: osob z autyzmem, którzy nie rozumieją języka metafory i aktorów, którzy celowo używają metaforycznego języka inspirowanego poezją Dantego. W ten sposób konstruowana jest opowieść na motywach Raju - ostatniej części Boskiej Komedii Dantego Alighieri.

Stary Teatr zaprezentuje spektakl Jolany Janiczak i Wktora Rubina "Towiańczycy, królowie chmur". Akcja spektaklu Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina rozgrywa się 30 lipca 1841 roku w domu Adama Mickiewicza w Paryżu, w którym zjawia się Andrzej Towiański. Legendarny twórca Koła Sprawy Bożej, które poza narodowym wieszczem, zrzeszało wielu innych wpływowych emigrantów jest tutaj ukazany z jednej strony jako świetny manipulant, z drugiej – fascynująca postać, pełna empatii i współczucia.


W Grotesce czekają nas "Przemiany". Zrealizowany przez Adolfa Weltscheka i Małgorzatę Zwolińską spektakl odsyła do tradycji teatru plastycznego, formy i tańca. Przedstawienie, w którym nie pada ani jedno słowo, jest skomponowane z siedemnastu sytuacji scenicznych, z których wyłaniają się obrazy i ich sensy.


To będzie pierwsze takie wydarzenie na Boskiej Komedii.W tym roku w festiwalowym konkursie znalazł się spektakl wyprodukowany przez Capellę Cracoviensis, czyli zespół muzyki dawnej. "Karaoke sakralne: MOZART Requiem" to kolejne spotkanie Capelli Cracoviensis z reżyserem, choreografem i performerem Cezarym Tomaszewskim. Po madrygałach Monteverdiego w barze mlecznym, po "Naturzystach" - czyli spacerze po Lasku Wolskim z pieśniami Mendelssohna na ustach - chórzyści Capelli  mierza się tym razem z legendarnym utworem Mozarta. "Karaoke sakralne..." wyłamuje się z konwencji także w przestrzeni obrazu. Scenografię i kostiumy do spektaklu zaprojektowali Bracia, czyli głośny dziś duet tworzony przez Agą Klepacką i Macieja Chorążego.

W Bagateli - "Tato". Spektakl Małgorzaty Bogajewskiej został oparty na sztuce Artura Pałygi, która w oryginalny sposób podchodzi do tematu, jaki wciąż zdaje się być rodzajem kulturowego tabu w Polsce – mianowicie ojcostwa. Dramatopisarz stawia tutaj szereg pytań o obyczajowe i społeczne wyznaczniki bycia ojcem, a jednocześnie tworzy przejmującą opowieść o dojrzewaniu.

Trzymamy kciuki za krakowski spektakle w festiwalowym konkursie!

jn

Trwa festiwal Boska Komedia
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię