Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Kamienny anioł" książką lipca

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2014.07.31 08:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:29 )
W Kole Kultury jurorzy proponują wakacyjne lektury

Posłuchaj Jarosława Czechowicza, Anny Marchewki, Marcina Wilka
Wybieramy książkę lipca

Książka miesiąca wybrana!

"Kamienny anioł" to książka którą jurorzy programu Koło Kultury w Radiu Kraków uznali tytułem lipca . Powieść kanadyjskiej autorki Margaret Laurence ukazała się w Krakowie nakładem wydawnictwa Bona. Dziennikarze, krytycy i literaturoznawcy zebrani w studiu docenili mistrzostwo klasycznej powieści.



Laurence zachwyca pięknym, plastycznym stylem. Jednocześnie niepokoi obrazem jesieni życia, w której walczy się o każdy kolejny dzień, o własną tożsamość i niezależność. To także książka, która opisuje proces trudnego dochodzenia do pokory wobec spraw, na które nie mamy wpływu. Barwnie i wyraźnie wpisująca się w kanadyjską codzienność przełomu XIX i XX wieku . (Jarosław Czechowicz)

Ta książka powinna nas skłonić to tego, żebyśmy traktowali starych ludzi tak, jak chcielibyśmy sami być traktowani. (Małgorzata Niemczyńska).

Mam nadzieję, że wszyscy, którzy zakochali się w Alice Munro sięgną po "Kamiennego anioła", bo to jest fantastyczne wydarzenie literackie . (Anna Marchewka).

Ta opowieść uczy nas dostrzegania ludzi starych i przypomina nam, że dzięki nim dowiadujemy się wiele o nas samych . (Marcin Wilk)



W każdy ostatni czwartek miesiąca jurorzy proponują tytuły wydawane przez krakowskie i małopolskie oficyny a także takie, które poprzez autora czy tematykę mają związek z naszym regionem.
Tym razem jurorzy Koła Kultury szukali propozycji wakacyjnych, chociaż nie zawsze oznacza to, że lekkich i przyjemnych.

Pozostałe książki nominowane w lipcu to:

Aleksandra Gumowska "Seks, betel i czary" (Znak) . Polska reporterka rusza śladami Bronisława Malinowskiego i dociera na wyspy Trobrianda. Sprawdza, czy bardzo zmieniło się życie seksualne dzikich 100 lat po ich opisaniu przez polskiego badacza.
Magiczne obrzędy i wierzenia zdają się wciąż odcinać tę małą społeczność od cywilizacji. Magia jednak porządkuje życie i nadaje mu sens. Czy można w to naprawdę wejść, zaufać temu, przekonać się do czarowania? (...) Aleksandra Gumowska szuka w tym wszystkim czegoś, co dotychczas nie zostało zbadane, zauważone. Przygląda się, w jaki sposób rzeczywistość XXI wieku wdziera się do świata wydającego się zupełnie biernym wobec przemian i postępu. (Jarosław Czechowicz, krytycznym okiem, pl)

Collen Hoover "Hopeless" (Wydawnictwo Otwarte). Współczesna powieść dla późnych nastolatków. Historia prawie osiemnastoletniej dziewczyny adoptowanej przez samotną kobietę, odkrywającej dramatyczną przeszłość i przeżywającej pierwsze prawdziwe uczucie.

Gdy weźmiecie się za "Hopeless", od razu Was odrzuci, albo... od razu Was wciągnie. To literatura dobrze skrojona i w tym jej przekleństwo, i błogosławieństwo zarazem. Czuje się tu wykorzystanie sprawdzonych szablonów fabularnych, oko puszczanie do komercyjnego czytelnika w postaci scen erotycznych i inne takie chwyty, które - gdy jesteśmy chwilowo zmęczeni wysokoartystycznymi próbami - się nawet sprawdzają. Zwłaszcza w wakacje. Marcin Wilk, wyliczanka. eu .


Robert Pucek "Pająki pana Roberta" (Czarne). Wyjątkowe studium otaczającej nas przyrody. Zajmująco pisze Pucek o tym, co szczególnie w czasie wakacji nam najbliższe, na dotknięcie ręki, a na pewno w zasięgu oka.

Ta opowieść niesie w sobie rytm i czas świata przyrody. Egzemplifikacją jego komplikacji są zwyczaje pająków. W ich obserwacji kryje się metodologia opisu świata przez Roberta Pucka. Warto poznać, jak ten opis powstaje, co się za nim kryje i jakie to może mieć znaczenie dla nas wszystkich, tak rzadko spoglądających z czułością na braci mniejszych, a tym bardziej tych kosmatych i mało sympatycznych. (Jarosław Czechowicz, krytycznym okiem, pl)

O książkach dyskutowali będą jurorzy: Anna Marchewka (UJ), Małgorzata Niemczyńska (Gazeta Wyborcza), Jarosław Czechowicz (krytycznym okiem.pl) i Marcin Wilk (wyliczanka.eu).


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię