Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym

  • Kultura
  • date_range Środa, 2015.07.15 13:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:34 )
Ponad 200 plakatów do filmów mistrza światowego kina z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi w Pałacu Sztuki w Krakowie

Roman Polański /mat.pras

O wystawie w Pałacu Sztuki mówi prezes TPSP Zbigniew K.Witek
Filmy Romana Polanskiego w światowym plakacie filmowym, fot. Jolanta Drużyńska

Roman Polański: "Nie wiem co mnie bardziej zdumiewa w tej kolekcji? Ilość czy jakość! Nie sądziłem, że moje filmy zrodziły tak różnorodną "wartość dodaną". Niekiedy jednym, prostym znakiem grafik opowiada mój film, zdradzając jak go zrozumiał... (fr. wypowiedzi zamieszczonej w katalogu do wystawy "Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym")

 

Muzeum Kinematografii w Łodzi posiada w swoich zbiorach największą na świecie kolekcję plakatów  wydanych do filmów Romana Polańskiego. Liczy sobie ona obecnie ponad 400  plakatów  pochodzących z 33 krajów świata w tym 30, które ukazały się w Polsce.
Plakaty te są nie tylko reklamowym produktem zachęcającym do oglądniecia poszczególnych obrazów mistrza światowego kina ale także doskonałym przeglądem kierunków sztuki inspirujących artystów grafików na całym świecie przez ostatnie półwiecze.

 

Prezentacja krakowska wystawy "Filmy Romana Polanskiego w światowym plakacie filmowym"  w Pałacu Sztuki zgromadziła prace  wielu znakomitych zagranicznych grafików  m.in. Rene Ferracciego, Jean Michela Folona, Clémenta Hurela, Bernarda Bernhardta, Petera Strausfelda.
Na ekspozycji odnajdziemy także plakaty fotograficzne, ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy Ferrandisa, współpracujacego z Romanem Polanskim od 2002 roku.


Wśród prezentowanych plakatów nie zabrakło czołówki  polskich grafików  m.in. Jana Lenicy, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, który oprócz plakatu do „Noża w wodzie”, debiutu fabularnego Romana Polanskiego, opracował identyfikacje graficzną do takich obrazów jak : „Matnia” i „Wstręt”,  również Andrzeja Dąbrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego czy Andrzeja Pągowskiego.

Wśród zgromadzonych na wystawie plakatów, szczególną uwagę przykuwają plakaty wielkoformatowe 3,20 m x 4 m, które stanowią unikatowe egzemplarze drukowane w bardzo niskich nakładach, m.in. z Japonii, Argentyny, Brazylii,

 

Ekspozycji towarzyszy obszerny katalog przygotowany w wersji polsko–angielskiej, z przykładami najlepszych i najciekawszych plakatów do filmów Romana Polańskiego  wraz z wypowiedziami samego reżysera dotyczącymi pracy nad poszczególnymi filmami, artystów współpracujących z Polańskim i wybitnych twórców z różnych dziedzin sztuki zafascynowanych jego twórczością.  Wśrod nich znajedzimy opinie  m in Grzegorza Jarzyny, Małgorzaty Szumowskiej, Stefana Chwina, Woody Allena, Martina Scorsese, Ryszarda Horowitza, Jerzego Skolimowskiego.

Kuratorami wystawy są Krystyna Zamysłowaka i Piotr Kulesza, którzy we wstępie do katalogu piszą  m in:  "Najwiekszą nagrodą za godziny spędzone przed ekranem komputera, maile odbierane  o różnych porach dniach i nocy, kilometry przebyte samochodem, są słowa Reżysera, który w liście do Muzeum Kinematografii komplementował nasze zaangażowanie i napisał , że nie przypuszczał, że można zebrać tyle dokumentów i materiałow na jego temat , o których istnieniu nawet nie wiedział. "

 

-  To jest reżyser w formacie absolutnie światowym, który zawsze przyznaje się do swoich polskich korzeni i sławi Polskę na całym świecie - dodaje w rozmowie z Radiem Kraków gospodarz Pałacu Sztuki, prezes TPSP w Krakowie Zbigniew K.Witek -  W związku z tym trzeba go także pokazywać u nas[...] Pałac Sztuki ze swoim górnym światłem, z ogromnymi przestrzeniami  to jest świetne miejsce na te plakaty wielkoformatowe i te mniejsze, na ten ogromny zbiór. Tu jest feria barw, pomysłów plastycznych i skrótów myślowych djących już na pierwszy rzut oka pojęcie o treści danego filmu.

 

"Filmy Romana Polanskiego w światowym plakacie filmowym"  wystawa w Pałacu Sztuki w Krakowie od  16 lipca do 30 sierpnia 2015 r.
 

jdruzynska/mat.pras

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię