Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Festiwal Conrada - spotkanie z Olgą Tokarczuk

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2015.10.16 11:23 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:36 )
Doskonała atmosfera towarzyszyła spotkaniu z Olgą Tokarczuk, które odbyło się w Krakowie w ramach festiwalu Conrada. Nie zabrakło pytań o sytuację pisarki po fali krytyki i ostrych, niebezpiecznych reakcjach w mediach społecznościowych po jej wypowiedziach po otrzymaniu literackiej nagrody Nike.

fot. Aleksandra Skora

Posłuchaj co mówi Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk na Festiwalu Conrada

Do Pałacu pod Baranami przyszły tłumy czytelników, zasłuchana publiczność znalazła miejsca we wszystkich salach pałacu. Nie zabrakło pytań o sytuację pisarki po fali krytyki i ostrych, niebezpiecznych reakcjach w mediach społecznościowych po jej wypowiedziach po otrzymaniu literackiej nagrody Nike.  

Ta sytuacja  wywołała niezwykle pozytywny odzew u wielu ludzi, którzy solidarnie stanęli po mojej stronie, ale też po stronie literatury, która ma prawo opowiadać o tym, co nie wszystkim musi się podobać. Mamy prawo nowym językiem nazywać rzeczy, które znamy od jakiegoś czasu i  właściwie to jest nasz obowiązek, bo inaczej zgliwiejemy jak stary ser.

W czasie spotkania Olga Tokarczuk opowiadała o tym jak powstawały "Księgi Jakubowe", o ich niespodziewanej dla niej samej aktualności w trwającym w Europie kryzysie związanym z napływem uchodźców, o potrzebie pisania nowych powieści historycznych i o swoim młodzieńczym debiucie, czyli przypomnianym niedawno  tekście w czasopismie "Na przełaj" o buncie psów, a także o spotkaniach z czytelnikami, które dają jej siłę do pisania.


Retransmisja spotkania z Olgą Tokarczuk na antenie Radia Kraków w środowym "Kole Kultury" po godz. 22.00. Zapraszamy!


A w czwartek 22.10 o godz. 15 Olga Tokarczuk będzie podpisywać "Księgi Jakubowe" na Targach Książki w Krakowie.

We wcześniejszych spotkaniach w ramach festiwalu Conrada blisko 1200 osób wysłuchało Swietłany Aleksijewicz w czasie spotkania w Audytorium Maximum w Krakowie. Laureatka literackiej nagrody Nobla po raz pierwszy od ogłoszenia werdyktu przez Akademię Szwedzką spotkała się z publicznością.

Blisko dwie godziny trwało poniedziałkowe spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz w Audytorium Maximum w Krakowie. Noblistka opowiadała o swoich nowych książkach, w których za główne tematy wybrała miłość i starość, o kluczu jakim posługuje się otwierając swoich rozmówców, i o aktualnej  sytuacji na Białorusi i Ukrainie. Z każdym pytaniem stawianym przez prowadzącego spotkanie Wacława Radziwinowicza odpowiedzi stawały się dłuższe, poważniejsze, przybliżające słuchaczom wydarzenia w Rosji i dwóch ojczyznach pisarki - Białorusi i Ukrainie. Od publiczności padło pytanie o język białoruski i jego przyszłość, na co Aleksijewicz zrobiła krótki wykład o zależności Białorusi od Rosji i pozycji prezydenta Łukaszenki.
Po spotkaniu noblistka podpisywała książki.

Radiu Kraków Swietłana Aleksijewicz powiedziała, że dobrze pamięta, co Wisława Szymborska mówiła o uroczystościach noblowskich.

Że to koszmar.. tak, tak, pamiętam. No ona to wszystko przeżyła, a mnie to dopiero czeka. Teraz piszę mowę noblowską, wykład, który mam wygłosić. I to jest trudne. Jak sformułować wszystko, czym się zajmowałam całe życie i opisuję od 30 lat? To trudne. 

Nie piszę książek tylko o wojnie. Moja najnowsza opowieść będzie o ... miłości. Putin przerwał bardzo ciekawy rozwój, kiedy ludzie próbowali być szczęśliwi. Uczyli się nowego życia.  Potem przyszła militaryzacja  i znowu zrobiło się  trudno. A przecież ludzie chcą być szczęśliwi i bardzo chętnie opowiadają o miłości. To będzie jakby przedłużenie moich wcześniejszych książek, ale oparte na materiale egzystencjalnym. 

W programie festiwalu Conrada spotkania z autorami, panele dyskusyjne, warsztaty literackie, lekcje czytania, wystawy i pokazy filmowe. Wydarzeniami na pewno będą otwarte dla publiczności spotkania z pisarzami. 

Do Krakowa przyjechali też m. in. Jonatan Franzen. Kristina Sabaliauskaite, Hana Krall, Tomas Venclova, Wiesław Mysliwski, Mariusz Szczygieł, Magdalena Parys. Pojawili się laureaci najważniejszych literackich nagród i debiutanci. Większość spotkań odbywa się w salach Pałacu pod Baranami.

Równolegle do spotkań autorskich w Pałacu pod Baranami organizatorzy zapraszają do najlepszych krakowskich księgarń na specjalne popołudniowe czytania przy herbacie!

Codziennie od wtorku do piątku czeka nas specjalny Conradowski five o'clock. 20 października o 17:00 w księgarni Lokator (ul. Mostowa 1) wystąpiła sama Swietłana Aleksijewicz! Swieżo upieczona noblistka przeczyta fragmenty Cynkowych chłopców, swojej najnowszej książki opublikowanej w Polsce. Dzień później o tej samej porze w  księgarniokawiarni amerykańskiej Massolit (ul. Felicjanek 4) rozdział z Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niepozostawanie w kraju zaprezentuje Hooman Majd. W czwartek 22 października o 16:30 w Księgarni pod Globusem (Długa 1) Kamel Daoud przeczyta fragment swojej pierwszej powieści pt. Sprawa Mersaulta – przejmującego arabskiego postscriptum do słynnego opowiadania Alberta Camusa. Na koniec w piątek 23 października o 17:00 w  księgarni podróżniczej Bonobo, swój ulubiony reportaż-niespodziankę przedstawi Wojciech Tochman.

Wstęp na wszystkie czytania bezpłatny!

Szczegóły programu Festiwalu Conrada znajdą państwo tutaj:   

http://conradfestival.pl/program

Swietłana Aleksijewicz w Audytorium Maximum Fot. Barbara Gawryluk

Swietłana Aleksijewicz w Audytorium Maximum Fot. Barbara Gawryluk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię