19 listopada spotykamy się w Instytucie Francuski w Krakowie, otworzymy wieczór wernisażem prac krakowskich malarzy, pracujących na plenerach malarskich we Francji (m.in. w Paryżu, Normandii, Bretanii, Dolinie Loary i Prowansji).

Spróbujemy się zastanowić, Dlaczego południe Francji tak fascynuje w rozmowie z Michałem Bardelem i Adamem Wodnickim.

Ceniony tłumacz literatury francuskiej i wieloletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Tuluzie Adam Wodnicki, jest współzałożycielem krakowskiego wydawnictwa Austeria i cenionym w środowisku eseistą.

Jego najnowsza książka to „Tryptyk oksytański” - zebrane w jednym tomie znakomite: „Notatki z Prowansji”, „Obrazki z krainy d’Oc” i „Arelate. Obrazki z niemiejsca".  Poszerzone, uzupełnione nowymi fragmentami, złączone w jednym tomie, zyskują nową tożsamość.

Tryptyk oksytański „to - jak napisał Tomasz Fiałkowski -  wyznanie miłosne i erudycyjny esej, portret kreślony z wyjątkową wrażliwością na barwy, zapach, dźwięki – i medytacja o kulturze. A także – jak wszystkie wybitne dzieła podróżopisarstwa – traktat o samopoznaniu”.
A Mariusz wilk dodaje "choć nigdy nie byłem w Prowansji, czytając Adama Wodnickiego, mam dziwne wrażenie, jakbym powracał do krainy dobrze mi znanej z dzieciństwa, do krainy, o której nieraz  wcześniej śniłem, tyle że po przebudzeniu nie potrafiłem jej nigdzie umiejscowić"
Gościem Instytutu Francuskiego będzie także Michał Bradel. Historyk filozofii i znawca wina. Jest wykładowcą logiki w Collegium Civitas i szefem istniejących tam Podyplomowych Studiów o Winie. Jego ostatnia książkę „Zbrodnia i wina” przekona nas, że tam gdzie świeci słońce zawsze jest także cień, ukrywający wiele wspaniałych opowieści.

Spotkanie z literaturą, esejem, malarstwem, ale także enologią i sztuką życia. Spotkanie odbędzie się w środę, 19 listopada o godz. 19.00 w Instytucie Francuskim przy ul. Stolarskiej 15 w Krakowie
jn