„Pomagając Żydom pomaga się Japonii” – takie hasło krążyło wśród japońskich elit rządowych na początku lat 40. XX w.
Sprzymierzona z Niemcami Japonia nigdy nie przyjęła ich rasistowskich poglądów i choć antysemityzm był obecny wśród Japończyków, to nikt nigdy nie nawoływał tam do zabijania Żydów, wręcz przeciwnie, w latach 30. Japonia była gotowa udzielić schronienia prześladowanym Żydom, przy pomocy tzw. „Planu Fugu”, który zakładał możliwość osiedlenia się od 18 tys. do nawet 600 tys. Żydów na terenie Mandżurii. Plan ten wprawdzie nie wszedł w życie, ale działalność japońskich ośrodków dyplomatycznych na terenie Europy dała świadectwo temu, że zamierzenia te nie były podyktowane jedynie interesem polityczno – ekonomicznym.

Podczas listopadowego spotkania z cyklu „Nie tylko Schindler” poznamy postać Chiune Sugihary , który pełniąc funkcję konsula Japonii w Kownie na Litwie uratował tysiące Żydów wystawiając im japońskie wizy i umożliwiając ucieczkę przez Władywostok do Japonii.

Sugihara, który świetnie znał język rosyjski współpracował też z polskim wywiadem. Szacuje się, że do końca 1940 r., wbrew zaleceniom japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wystawił niemal 10 000 takich wiz, przez co w 1947 r. był zmuszony złożyć rezygnację z pracy w służbie dyplomatycznej.

Spotkanie z cyklu "Nie tylko Schindler" rozpocznie się w czwartek 29.listopada o godzinie 18 w kinie muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera przy ulicy Lipowej 4.

O Sugiharze i jego niezwykłej historii opowie film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Miłosza Przed filmem - prelekcja Łukasza Czarneckiego, przedstawiciela Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.