W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podkreśliła, że Kazuo Ishiguro w swych powieściach, które są pełne "wielkiej siły emocjonalnej, obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".

"Ishiguro nie jest autorem czytanym i szeroko omawianym w Polsce. Choć jego twórczość zasługiwałaby na zdecydowanie większą uwagę. To, co u niego jest ciekawe, to brak rozstrzygnięć, oceny moralnej, od której wielu autorów nie potrafi się powstrzymać" - komentuje w rozmowie z Radiem Kraków dr Jakub Czernik. "Bardzo lubię dystopię, literaturę science-fiction, która nie jest klasycznym s-fi, nie jest pisana przez autorów zajmujących się tym gatunkowo. Dlatego powieść "Nie opuszczaj mnie" - zrobiła na mnie wrażenie. W kontekście dyskusji o tym, w jaki sposób traktowane jest nasze ciało - transplantacje, klonowanie" - wymienia z kolei z Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada. 

Tegoroczny laureat urodził się w 8 listopada 1954 r. w Nagasaki w Japonii. Jego rodzina przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, kiedy miał 5 lat, do kraju dzieciństwa powrócił dopiero jako człowiek dorosły. Studiował literaturę w Kent.

Jego pierwsza powieść to "Pejzaż w kolorze sepii", wydana w 1982 r. Ta i następna jego książka - "Malarz świata ułudy" z 1986 roku - rozgrywają się w Nagasaki kilka lat po II wojnie światowej. Za drugą powieść pisarz otrzymał w 1986 roku Whitebread Award, a w 1989 został laureatem Nagrody Bookera za trzecią powieść "Okruchy dnia". Do Bookera Ishiguro nominowany był też w 2005 roku za powieść "Nie opuszczaj mnie". Inne jego powieści to m.in. "Niepocieszony" (1995), "Kiedy byliśmy sierotami" (2000), "Pogrzebany olbrzym" (2015) i tom opowiadań "Nokturny" (2009).

"Okruchy dnia" zostały w 1993 roku zekranizowane przez Jamesa Ivory'ego, Antony Hopkins grał postać kamerdynera Stevensa. W 2010 r. zekranizowano także powieść "Nie opuszczaj mnie" (reż. Mark Romanek).

Pisarz mieszka obecnie w Londynie.

W tegorocznych zakładach bukmacherskich dotyczących potencjalnych laueratów nagrody Nobla wiódł prym Kenijczyk Ngugi Wa Thiong'o. Kazuo Ishiguro również był typowany, jednak nie miał tak mocnej pozycji.

Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana od 116 lat i należy do tych najbardziej prestiżowych.

 

 

(PAP, Magdalena Zbylut/ew)