W setną rocznicę urodzin pisarza Biblioteka Jagiellońska zaprasza na wystawę prezentująca życie i twórczość wybitnego pisarza Andrzeja Bobkowskiego (1913-1961)

Twórczość Andrzeja Bobkowskiego obecnie przeżywa w Polsce renesans. Ten wybitny pisarz przez lata znany był jedynie twórcom emigracyjnym, w Polsce pozostawał niemal zupełnie nieznany. Zasłynął szczególnie jedną książką, „Szkicami piórkiemˮ . Na krótko przed wybuchem II wojny światowej państwo Bobkowscy wyjechali do Paryża, gdzie zamierzali wsiąść na statek do Argentyny. Wojna uniemożliwiła im dalszą podróż, a pokoik hotelowy w stolicy Francji na kilka lat stał się ich domem. „Szkice piórkiemˮ to dziennik z tego okresu, w którym opisuje życie w okupowanym kraju. Nie jest to jednak typowa książka wojenna. Bezpośredni, często zabawny styl Bobkowskiego, wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania i fascynuje coraz większe rzesze czytelników.

Po nieudanej próbie zaciągnięcia się do wojska pisarz imał się różnych zajęć. Kiedy Niemcy napadli w 1940 roku na Francję i szybko zbliżali się do stolicy, Bobkowski wyjechał z miasta wraz z innymi pracownikami fabryki, w której pracował. Większość drogi na południe kraju pokonuje na rowerze. Po kapitulacji Francji Bobkowski wrócił do Paryża okrężną drogą przez Alpy. W swoim dzienniku zapisał „wspaniałe, zwierzęce uczucie rozkoszy, w której cała uwaga koncentruje się na szybkości, drogowskazach, jedzeniu i znalezieniu noclegu. Mam wrażenie, że jeszcze nigdy w życiu nie miałem wszystkiego do tego stopnia, tak absolutnie gdzieś – i pewnie dlatego jest mi tak dobrze”.

W roku 1948, wraz z żoną, wyjechał do Gwatemali, aby rozpocząć nowe życie. Żadne z nich nie znało języka hiszpańskiego, a ze sobą przywieźli majątek wart zaledwie około 150 dolarów. Początki były więc dla nich bardzo ciężkie, ale udało im się przezwyciężyć przeciwności losu. Pisarz założył warsztat modelarski Gwatemala Hobby Shop. Interes rozwijał się powoli i Bobkowski wielokrotnie tracił nadzieję na jego sukces, ale udało mu się utrzymać na rynku. Bobkowscy nigdy nie wrócili do Polski. Pozostali w Gwatemali aż do śmierci. Pisarz zmarł 26 czerwca 1961.

Wystawa „Bobkowski. Chuligan wolnościˮ opowiada o jego życiu i twórczości. Uzupełnia opisy ze „Szkiców piórkiemˮ i prezentuje historie nieopisane w dzienniku. W ekspozycji znajdą się także należące do Bobkowskich przedmioty i zdjęcia z Gwatemali. Wystawę zobaczyć będzie można od 24 października do 15 listopada w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, gdzie będzie towarzyszyła krakowskim Targom Książki. 27 października, w dniu urodzin pisarza, w klubie Konfederacka 4 w Krakowie odbędzie się przyjęcie urodzinowe z tortem i pokaz filmów dokumentalnych o Bobkowskim.

(WM/mat. prasowe)