Przyznawana od 15 lat nagroda w konkursie im. H.Wereszyckiego i W.Felczka honoruje autorów i ich książki  dotyczące dziejów narodów Europy  środkowo wschodniej XIX i XX wieku oraz ich relacje z Polską.  
 - Ta nagroda, której patronami są wybitni polscy historycy, których prace wypełniały luki w polskich badaniach historycznych to wyjątkowe wyróżnienie - podkreślał  w rozmowie z Radiem Kraków, prof  Andrzej Chwalba z krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.  Kapituła nagradza bowiem książki nie dotyczące historii Polski, ale książki autorów polskich w jednym roku a w kolejnych autorów zagranicznych, które dotyczą Europy Środkowej. 

Do nagrody – przyznawanej przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Wydział Historyczny UJ, a ufundowanej przez Wydawnictwo Literackie – jury nominowało w tegorocznej edycji siedem książek.

Tadeusz Czekalski, The Shining Beacon of Socialism in Europe: The Albanian State and Society in the Period of Communist Dictatorship, 1944–1992, Jagiellonian University Press 2013.

Andrzej Dubicki, System partyjny Królestwa Rumunii. Uwarunkowania i funkcjonowanie, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2013.

Tadeusz Kopyś, Stosunki polsko-węgierskie w latach 1945-1970, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2015

Sławomir M. Nowinowski, Polska w dyplomacji czechosłowackiej 1926–1932, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2013.

Irena Stawowy-Kawka, Albańczycy w Macedonii 1944–2001, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2014

Adam Świątek, Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości polskiej w Galicji, Księgarnia Akademicka 2014.

Śląsk Cieszyński od Wiosny Ludów do I wojny światowej, red. Krzysztof Nowak, Idzi Panic, Starostwo Powiatowe w Cieszynie 2013 [Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych, pod red. Idziego Panica, t. 5]; Śląsk Cieszyński w latach 1918-1945, red. Krzysztof Nowak, Starostwo Powiatowe w Cieszynie 2015 [Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych, pod red. Idziego Panica, t. 6]


W tegorocznej edycji w skład kapituły konkursu, obradującej pod przewodnictwem prof. Michała Pułaskiego, wchodzili profesorowie: Andrzej Kazimierz Banach, Jerzy Borejsza, Antoni Cetnarowicz, Andrzej Chwalba, Andrzej Essen, Maciej Koźmiński, Włodzimierz Mędrzecki, Jan Święch, Stanisław Sroka, Krzysztof Zamorski oraz dr hab. Stanisław Pijaj i dr Elżbieta Orman.

Konkurs po raz pierwszy zorganizowany został w 2001 r. z inicjatywy Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagroda naprzemiennie przyznawana jest historykom polskim i zagranicznym. W 2015 r. ma miejsce krajowa edycja konkursu.

 

W tym roku kapituła nagrodziłą główną nagrodą prace dr. Andrzeja Dubickiego "System partyjny Królestwa Rumunii. Uwarunkowania i funkcjonowanie" wydana przez  Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2013.

Laureat jest adiunktem w Zakładzie Teorii i Myśli Politycznej Uniwesytetu Łodzkiego. Jego specjalizacją jest historia Rumunii.

Kapituła przyznała także nagrodę honorową Idziemu Panicowi i Krzysztofowi Nowakowi za redakcję tomów 5 i 6 dzieła  "Sląsk Cieszyńki od Wiosny Ludów do I wojny światowej" , wydanej przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie w 2013 i 2015 roku.


Uroczystość wręczenia nagrody im H.Wereszyckiego i W.Felczaka odbyła się   11 grudnia w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w rocznicę urodzin prof. Henryka Wereszyckiego

 

 

jdruzynska/mat.pras