Od 1 stycznia 2016 r. dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie będzie dr  hab. Andrzej Betlej. Zastąpi na stanowisku Zofię Gołubiew, której kadencja kończy się 31 grudnia. Akt powołania wręczyła Betlejowi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Jednocześnie w siedzibie resortu podpisano umowę, która określa warunki organizacyjno-finansowe i program działania muzeum na lata 2016-2020.

Prof. Omilanowska wystąpiła o opinie na temat kandydata do związków zawodowych działających w MNK oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez tę instytucję. Były to: Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Stowarzyszenie Muzealników Polskich oraz Stowarzyszenie Historyków Sztuki.  Po zapoznaniu się z tymi opiniami i rekomendacjami rozpoczęła procedurę powołania.

Minister uznała przedstawioną przez dr. Betleja koncepcję programową działalności muzeum na najbliższe lata za wysoce satysfakcjonującą.  Uznanie zyskała m.in. koncepcja zrównoważonego rozwoju - łączącego model "muzeum encyklopedycznego" i "muzeum otwartego”, a także program wystawienniczy, skonsultowany z uznanymi specjalistami.

Dr hab. Andrzej Betlej jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, adiunktem w Instytucie Historii Sztuki UJ. W r. 1999 uzyskał tytuł doktora (praca doktorska pod kierunkiem prof. Jana K. Ostrowskiego). 28 stycznia 2011 r. Rada Wydziału Historycznego UJ nadała mu tytuł doktora habilitowanego.

Od 2012 roku był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UJ, który pod jego kierownictwem stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych jednostek na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na sztuce polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Zajmuje się też architekturą XVIII wieku, grafiką ornamentalną oraz zagadnieniami szeroko rozumianego mecenatu artystycznego. Jest osobą znaną w środowisku naukowym historyków sztuki: z jego inicjatywy powstała stała Konferencja Dyrektorów Instytutów Historii Sztuki w Polsce; jest członkiem Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, a także Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych. Pracował także w zespołach eksperckich Narodowego Centrum Nauki. Pełni również funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Modus. Prace z historii sztuki".


jn/mat. prasowe Ministerstwa Kultury