Akademia Muzyczna jest kontynuatorką Konserwatorium Muzycznego, założonego w roku 1888 przez Władysława Żeleńskiego – kompozytora i pedagoga.

„Kontynuujemy tradycje starej uczelni. Jesteśmy zapleczem twórczego środowiska muzycznego Krakowa. Nasi absolwenci zasilają orkiestry, chóry i szkoły muzyczne w całym regionie. A choć naszą główną działalnością statusową jest nauczanie, sami organizujemy na co dzień tak dużo koncertów, jak filharmonia” – powiedział rektor akademii prof. Stanisław Krawczyński.

Punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu będzie koncert galowy, który odbędzie się 25 lutego w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Na jego program złożą się utwory kompozytorów związanych z miastem - „Magnificat” Mikołaja Zieleńskiego, poemat „W Tatrach” Władysława Żeleńskiego i „Polimorfie” Krzysztofa Pendereckiego.

Na jubileusz szkoła przygotowuje też okolicznościowy album z utworami kompozytorów związanych z Krakowem. Będą to nie tylko znani kompozytorzy, jak Krzysztof Penderecki, Adam Walaciński, Marek Stachowski, Krystyna Moszumańska-Nazar, Bogusław Schaeffer, Wojciech Widłak, ale i mniej znani – Jerzy Gablenz, Bolesław Wallek-Walewski, Artur Malawski oraz debiutujący kompozytorzy. Ich utwory nagrane zostaną przez studentów i pedagogów.

Od lutego każda z funkcjonujących w Akademii Muzycznej Katedr zaprezentuje swój dorobek na cyklicznych koncertach - wspólnie ze studentami wystąpią ich pedagodzy. „Będziemy teraz intensywnie zabiegać także o to, by powstająca właśnie +Ustawa 2.0+, regulująca system szkolnictwa wyższego, uwzględniała specyfikę uczelni artystycznych. Liczę na to, że nasz głos zostanie usłyszany” - powiedział Krawczyński.

Od założenia Konserwatorium Muzycznego w roku 1888, Akademia Muzyczna mieściła się w różnych miejscach w Krakowie, zaadoptowanych na jej potrzeby. Obecny budynek, położony w centrum miasta, to była giełda towarowa i bank oraz dawna siedziba władz PZPR. Jak twierdzi rektor Krawczyński - obiekt ten nie jest więc w pełni przystosowany do potrzeb szkoły artystycznej.

„Uważamy, że bez nowego budynku szkoła przegrywa konkurencję z innymi uczelniami artystycznymi w Polsce. Dlatego podjęliśmy starania o budowę nowej siedziby, wraz z dużą salą koncertową na 500 osób. Mamy czterohektarową działkę na Grzegórzkach w Krakowie, a w kwietniu 2017 roku zwróciliśmy się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z prośbą, o przyznanie nam środków na prowadzenie tej inwestycji” – zaznaczył Krawczyński.

Inauguracja na Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się piątek, szóstego października, w auli „Florianka” przy ulicy Basztowej.

 

 Grzegorz Kościński/PAP/bp