Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Andrzej Wajda, laureat Oscara za osiągnięcia życia, obchodzi 90 urodziny. ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2016.03.04 11:40 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:38 )
Muzyka z filmów Andrzeja Wajdy zabrzmiała w niedzielę podczas koncertu zorganizowanego w Krakowie z okazji 90. urodzin reżysera. „Od najwcześniejszego dzieciństwa Kraków jawił się w moich snach” – wyznał jubilat, który był gościem honorowym wydarzenia.

fot. Marek Lasyk. Na zdj. Andrzej Wajda

mówi Andrzej Wajda
Andrzej Wajda, laureat Oscara za osiągnięcia życia, obchodzi 90 urodziny. Fot. Marek Lasyk

Reżysera przywitano w Centrum Kongresowym ICE Kraków owacją na stojąco. "6 marca 1926 r. w Suwałkach przyszło na świat bardzo, bardzo utalentowane dziecko. Dziś obchodzi ono 90. rocznicę swoich urodzin. Ten koncert poświęcony jest jednemu z najwybitniejszych reżyserów filmowych na świecie – Andrzejowi Wajdzie" - mówił prowadzący wieczór Marek Kondrat.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że nie ma takich słów, przy pomocy których można wyrazić wdzięczność Andrzejowi Wajdzie za to, co zrobił dla Krakowa, dlatego podziękowania mają charakter muzyczny. "Kraków ma za co dziękować: Muzeum Manggha, Pawilon Wyspiańskiego, najlepsze lata Starego Teatru, to naprawdę wiele" – mówił Majchrowski. "Przy okazji dzieła +Z biegiem lat, z biegiem dni+ ktoś napisał, że Andrzej Wajda pokazał w nim swój własny Kraków, tak jak Fellini pokazywał swój własny Rzym" – dodał.

Reżyser otrzymał w prezencie figurkę Lajkonika, bo - jak przypomniał prezydent Majchrowski - wszystkie inne krakowskie wyróżnienia i tytuły Andrzej Wajda już ma.

Andrzej Wajda wspomniał, że po raz pierwszy zetknął się z Krakowem mając 7-8 lat, gdy ojciec przywiózł mu składany model Barbakanu i Bramy Floriańskiej. "Jeszcze nie widzieliśmy Krakowa, a już wiedziałem, jak wygląda" – wspominał Wajda. W 1940 r. jako nastolatek Wajda przyjechał do Krakowa i w kościele oo. Franciszkanów zobaczył witraże Stanisława Wyspiańskiego. "Zrobiły one na mnie takie wrażenie, jak nic przedtem. Normalnie chłopcy w tym wieku piszą jakieś wiersze miłosne, otóż ja napisałem pierwszy i jedyny wiersz miłosny do … Stanisława Wyspiańskiego" – wyznał.

"Z wykształcenia jestem ślusarzem, jakby ktoś potrzebował" - mówił reżyser. "Nie posiadłem jednej ważnej umiejętności, mianowicie nie umiem otworzyć kasy pancernej" – dodał.

Jubilat wspomniał, że właśnie podczas okupacji zobaczył w Krakowie wystawę sztuki japońskiej i wtedy zakiełkowała w nim myśl, żeby studiować malarstwo i że musi przeżyć wojnę, by dostać się na krakowską Akademię Sztuk Pięknych. I choć studiował na tej uczelni - jak mówił - zdał sobie sprawę, że nie ma dostatecznej siły, talentu i otwarcia na samotność, zbyt lubi pracować z ludźmi.

"W momencie, kiedy wiem, że ekipa filmowa, która teraz jest złożona z więcej niż 100 osób, czeka... wstaję, co mam robić. Wstaję - jakiś film robić. Im bardziej jestem stary, to się ich tylko pytam: powiedzcie mi tytuł i jak się nazywam – żartował. Reżyser dziękował władzom miasta za zorganizowanie koncertu i wszystkim obecnym za to, że przyszli na jego urodziny.

W programie wieczoru znalazła się muzyka skomponowana do takich filmów jak: „Ziemia Obiecana”, „Pan Tadeusz”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Tatarak”, „Katyń” i na życzenie jubilata z "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Publiczność usłyszała utwory autorstwa m.in.: Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy, Andrzeja Korzyńskiego, Pawła Mykietyna, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Markowskiego w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jurka Dybała oraz Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio.

Andrzej Wajda od lat jest związany z Krakowem. W 1946 r. rozpoczął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracował ze Starym Teatrem. W 1994 roku przyczynił się do powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W krakowskich sceneriach, realizował swoje filmy „Z biegiem lat, z biegiem dni”, „Wesele” czy „Katyń”.

Koncert „Wajda 90 – koncert muzyki filmowej na 90. urodziny Mistrza” pod patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego zorganizowało miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Współorganizatorami obchodów jubileuszowych były Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a partnerami Filmoteka Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu Radio Kraków przypomniało legendarne radiowe słuchowisko "Z biegiem lat, z biegiem dni". Spektakl zrealizowany został przez Andrzeja Wajdę w Starym Teatrze w 1978 roku, i w tym samym roku zaprezentowany został w Radiu Kraków w formie 7-częściowego, radiowego słuchowiska. W rolach głównych  czołówka aktorów Starego Teatru m.in Anna Polony, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Trela, Jerzy Stuhr i inni.

Z okazji urodzin Andrzeja Wajdy krakowski DKF Rozpięci zaprosił na spacer śladami reżysera:  z pętli tramwajowej Salwator  w stronę Starego Miasta. Trasę, której przejście zaęło ok. 3 godzin, opracował Maciej Gil, historyk kina i animator kultury filmowej.

To nie koniec urodzinowych prezentów na urodziny Wajdy. Przegląd dokumentalnej twórczości Andrzeja Wajdy i filmów opowiadających o nim będzie częścią 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 r.

M.Nieciecka Mac/PAP

"Z biegiem lat, z biegiem dni..." w obiektywie Wojciecha Plewińskiego
Andrzej Wajda kończy 90 lat
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:05

    "Akcja Sznurek", czyli na ratunek krakowskim gołębiom

  • 14:30

    Uwaga! 1 i 3 maja za parkowanie na Obszarze Płatnego Parkowania trzeba normalnie zapłacić

  • 12:26

    82 lata temu wyruszył pierwszy polski kobiecy transport do KL Auschwitz. Dziś uczczono pamięć więźniarek

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię