Co roku organizatorzy festiwalu sprowadzają arcydzieła kina niemego z całego świata. Motywem przewodnim tegorocznej edycji, przypadającej w 120. rocznicę narodzin X Muzy, są tajemnice, mistyczne poszukiwania i dotknięcia nieznanego. Muzykę do filmów wykonają na żywo uznani artyści. W programie znajdą się m.in. klasyk kina grozy Upiór w operze z 1925 roku czy jeden z najstarszych czeskich horrorów Przybysz z ciemności (1921) w reżyserii Jana Stanislava Kolára z urodzoną w Tarnowie, znaną z filmów Hitchcocka Anny Ondrą. Do wszystkich pokazów zagrają taperzy i muzycy którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ilustrowaniem muzyką, produkcji filmowych

Festiwal znany jest z nowatorskich i odważnych zestawień filmowo-muzycznych, które łączą eksperymentalne podejście z szacunkiem dla historii kina. W tym roku na scenie Kina Pod Baranami pojawią się między innymi wieloletni przyjaciele festiwalu: Semi-Invented Trio, czyli krakowski kompozytor muzyki filmowej (Pręgi, Zbliżenia, Obywatel) - Adrian Konarski w towarzystwie Sławomira Bernego (perkusja) oraz Michała Chytrzyńskiego (skrzypce), a także ulubiony taper Krakowa - profesor Lesław Lic.


Post scriptum do festiwalu stanowi pokaz specjalny cyfrowo odrestaurowanego polskiego dramatu Ludzie bez jutra z muzyką na żywo duetu Sza/Za z okazji obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej. Film przez lata był uznawany za zaginiony, a jego odkrycie okazało się prawdziwą sensacją. Pokaz w Kinie Pod Baranami odbędzie się dzień po warszawskiej premierze, 16 grudnia.

 

 

M.Nieciecka Mac/inf.prasowa