Projekt poświęcony jest syryjskim uchodźcom, których artysta sportretował w obozie dla uchodźców w Islahiye w Turcji na przełomie sierpnia i września 2012 roku. Wystawie towarzyszą opowieści bohaterów zdjęć wysłuchanych i spisanych przez Michała Kacewicza - publicystę tygodnika Newsweek Polska. Stanowią one przejmujący zapis przeżyć i emocji ofiar reżimu Baszara al-Assada, a którym udało się uciec z ogarniętego wojną domową kraju.


Abdul Aziz al-Mohhamad
Joanna Kinowska o projekcie:


12 osób patrzy wprost na ciebie. Przeszywają cię wzrokiem. Nikt się nie uśmiecha. Nie tylko patrzą, ale jeszcze mówią. Opowiadają o swoim życiu. Codziennym i niezwykłym. Pochodzą z Syrii, uciekli z niej jak tysiące innych ludzi, każdy z innego powodu. To okrutne historie. Już wiadomo, czemu się nie uśmiechają. Każda z osób – bez względu na płeć, wiek i zawód – spojrzała wojnie w twarz. Teraz patrzą na ciebie i wymagają twojej uwagi.





Abu Hamid Jabirsawit
Filip Ćwik, reporter i dokumentalista pojechał spotkać ich w Turcji, w obozie dla uchodźców. Pojechał nie tylko zrobić im zdjęcia, popatrzeć im w oczy. Te 12 spotkanych osób dzieli się swoją historią i zostawia świadectwo. Historię, którą warto poznać i zapamiętać. O takich wydarzeniach nie przeczytamy w gazetach. Wojny na świecie powoli nam się mylą i zlewają w jedno. Bliski Wschód jest niebezpieczny i ciągle trwa tam wojna. Nie wiesz po której stronie stanąć, co się tam dokładnie stało, kiedy do tego doszło?






Mohammed Az Ayman
„12 twarzy” nie odpowiada na te pytania. Poznajemy życie codzienne, o którym istnieniu wolelibyśmy nie wiedzieć. To historie ludzi, którym udało się przeżyć coś czego ludzie żyjący w latach pokoju nie potrafią sobie wyobrazić. Portrety zostały wykonane w najbardziej tradycyjny sposób. Ćwik wcielił się w rolę wędrownego fotografa. Podobnie jak czyniono w końcu XIX wieku, swoje studio ustawił na zewnątrz, na ulicy i zapraszał do wykonania zdjęcia i rozmowy. Dzięki temu zabiegowi bohater nie jest tylko modelem przed obiektywem. Ćwik użył aparatu wielkoformatowego, który pamiętał czasy II wojny światowej, zestawiając symbolicznie naszą pamięć zbiorową z aktualnymi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Zdjęcia zostały wykonane na przełomie sierpnia i września 2012 w Islahiye w Turcji, przy granicy z Syrią.




Umm Abduh
Przy okazji wystawy swoją premierę będzie miał album fotograficzny 12 twarzy/faces. Dodatkowo w edycji kolekcjonerskiej (nakład 100 sztuk numerowanych i sygnowanych przez autora) dołączona jest odbitka autorska. Całość została zaprojektowana przez Anię Nałęcką/Tapir Book Design.


FILIP ĆWIK (1973) laureat World Press Photo, założyciel i członek agencji NAPO IMAGES, fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska”. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Laureat wielu konkursów fotograficznych w Polsce jak Grand Press Photo 2005/2009/2011, Konkurs Fotografii Prasowej 2002/2006/2007, BZ WBK Press Foto 2006 oraz światowych konkursów Sony World Photography Awards i World Press Photo.

Wystawy:
2012 - "12 twarzy/faces" Opolski Festiwal Fotografii OFF
2011 - "Inside/Outside" - Galeria Apteka Sztuki w Wraszawie - wystawa indywidualna
2011 – "National Mourning" wystawa pokonkursowa World Press Photo
2011 – "15 Miedzynarodowy Konkurs Chopinowski" – Ostrołęka - Festiwal Fotografii
2011 – "Flood Walls” Embankment Galleries of Somerset House / Sony World Photography Awards – Londyn, Wielka Brytania
2011 - "Mapping the Flaneur" Newcastle Arts Centre - Newcastle, Wielka Brytania
2011 – "Mapping the Flaneur" International Photography Festival FORMAT - Derby, Wielka Brytania
2010 – "Wieczni harcerze" – Poznań – III Festiwal Fotodokumentu

2009 – "Tonący przemysł" – wystawa pokonkursowa GPP
2009 – "Wieczni harcerze" - wystawa pokonkursowa GPP
2007 - "Ostatnie dni premiera" - wystawa pokonkursowa KFP
2006 - "XV MKP im. Fryderyka Chopina" - wystawa pokonkursowa BZWBK Press Photo
2002 - "Kampania Leszka Millera" - wystawa pokonkursowa KFP
2002 - "Afganistan – czas próby" Instytut Wzornictwa w Warszawie – wystawa indywidualna