Dotychczas o obowiązku wymiany kopciuchów mieszkańcom krakowskiego obwarzanka przypominali strażnicy miejscy.  Niestety w gminach wiejskich, takie działania nie były możliwe. Wicemarszałek województwa Małopolskiego - Tomasz Urynowicz proponuje, by nad wymianą kopciuchów czuwała jedna organizacja tzw straż metropolitarna.

"Mogą być to straże powoływane przez kilka gmin, a doświadczenia już są, bo podobne rozwiazania powstają na Śląsku. Nie da się egzekwować przepisów bez kontroli"

Z kolei mieszkańcy powinni znać wszystkie sposoby pozyskiwania pieniędzy na wymianę pieców. Jak mówi Piotr Woźny - wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - rząd proponuje 3 rozwiązania.
"To jest ogólnopolski program Czyste Powietrze dostępny dla każdego właściciela domu, program Stop Smog, czyli opieka nad najmniej zamożnymi i wreszcie powszechna ulga podatkowa"
Jak dodaje Woźny, aby mieszkańcom ułatwić składanie wniosków w każdej z podkrakowskich gmin miałyby powstać tak zwane punkty obsługi beneficjenta tak, żeby ludzie wiedzieli dokładnie o co trzeba się starać.

Takie punkty mogą powstać już w połowie tego roku. Zdaniem Elżbiety Burtan - wiceprezes zarządu Metropolii Krakowskiej i wójt gminy Zabierzów - głównym problemem wolnego tempa wymiany pieców są jednak skomplikowane procesy składania wniosków o dofinansowanie:

"Prezes obiecał, że procedury będą uproszczone i do końca kwartału ustawa będzie zmieniona. Inaczej trudno nam będzie zlikwidować te 28 tysięcy kopciuchów "

Jak dodaje, aby spełnić wymagania uchwały antysmogowej należałoby wymieniać średnio 9 tysięcy pieców rocznie. W ubiegłym roku wymieniono zaledwie tysiąc z nich.

Jest możliwe stworzenie programu wymiany pieców skierowanego tylko do krakowskiego obwarzanka?

Kolejne spotkanie urzędników już w połowie lutego. Do tego czasu gminy powinny wyrazić stanowisko w sprawie przeznaczania 1-go procenta swojego budżetu na walkę ze smogiem, ale i proponowanych na dzisiejszym spotkaniu pomysłów. Czy we wszystkich gminach tzw. obwarzanka powstaną punkty dla mieszkańców? - decyzję poznamy w połowie marca

 

 

 

Bartłomiej Bujas/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.