Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zmarł Stanisław Dziedzic, były wiceprezes Radia Kraków

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2021.04.08 11:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 04:05 )
W czwartek w Krakowie zmarł Stanisław Dziedzic, twórca Biblioteki Kraków, wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, były wiceprezes Radia Kraków, historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, nauczyciel akademicki. Miał 68 lat.

Fot. Marek Lasyk

"Trudno opisać, jak wiele Kraków zawdzięcza Stanisławowi Dziedzicowi. To prawie dwie dekady ważnych przedsięwzięć krakowskiej kultury, narodziny i rozwój najważniejszych krakowskich instytucji, utworzenie nowych oddziałów Muzeum Krakowa, MOCAK-u, nowych obiektów teatralnych, ośrodków i centrów kultury. To także ważne krakowskie festiwale czy, ostatnio, połączenie Biblioteki Kraków, której w ostatnich latach Stanisław Dziedzic był dyrektorem i której nadał ważną rolę w naszym mieście" - napisał na facebooku prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

 

- Odszedł świetny rozmówca, znawca zabytków, kultury, zwłaszcza sakralnej. Lista zasług Stanisława Dziedzica jest długa i na pewno dominować będą na niej osiągnięcia krakowskie, ale ja kojarzę go z wyjazdami po Małopolsce, a nawet do Czech. Byliśmy razem na Zaolziu na odsłonięciu pomnika Wincentego Witosa. Odszedł miły, kulturalny i wartościowy człowiek. Szkoda - mówi wieloletni dziennikarz Radia Kraków, Jan Stępień.

 

Stanisław Dziedzic urodził się 13 października 1953 roku, w Dąbrowie koło Rzeszowa. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył filologię polską i dziennikarstwo, a podyplomowe studia z zakresu organizacji i zarządzania w krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

Od 1977 r. czynnie uprawiał zawód dziennikarza, łącząc go z pracą pedagogiczną oraz administracyjną. W latach 1989–1998 zastępca dyrektora, a następnie dyrektor wojewódzkich wydziałów ds. kultury i turystyki w Krakowie. W latach 1998–2000 wicedyrektor Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w okresie 1998–2003 nauczyciel akademicki w Instytucie Spraw Publicznych UJ. W latach 2000–2004 wiceprezes Radia Kraków S.A., członek Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. (1999–2003). W latach 2004–2016 dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa. Od 2001 r. członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (od 2016 r. – członek Prezydium SKOZK). W latach 2014–2016 przewodniczący Rady Nadzorczej Radia Kraków S.A. Nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim i w PWSZ w Tarnowie.

Autor ponad tysiąca publikacji, w tym kilkuset o charakterze naukowym i popularnonaukowym zamieszczanych na łamach ponad siedemdziesięciu czasopism i gazet oraz periodyków i wydawnictw naukowych.

Opracował w zakresie edytorskim i naukowym niepublikowane wcześniej młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły. („Magnificat. Sonety”, „Psałterz – Księga słowiańska”), Marii Dłuskiej („Wiersze”), Mariana Niżyńskiego („Kawaler księżycowy”), a także liczne wybory wierszy znanych współczesnych krakowskich poetów, m.in. Józefa Barana, Adama Ziemianina, Andrzeja Warzechy, Wiesława Kolarza, Jerzego Piątkowskiego czy Janusza Trzebiatowskiego. Ukazały się one w znanych krakowskich oficynach.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wyróżniony m.in. Złotym Laurem Fundacji Kultury Polskiej „Za mistrzostwo w sztuce pisarskiej” oraz Złotym Medalem „Zasłużony dla Archidiecezji Krakowskiej”.

 

(bip.krakow.pl/RK/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię