Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wytworzy energię cieplną i elektryczną. Budowa ekospalarni już na finiszu

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2015.10.09 13:54 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:14 )
Dobiega końca budowa krakowskiej ekospalarni. Potężnych rozmiarów obiekt powstaje przy ulicy Giedroycia w Nowej Hucie. Jak powiedział Radiu Kraków kierownik budowy Heinz - Jurgen Gebhardt, główne prace już zostały wykonane.

Fot. Krakowski Holding Komunalny S.A.

Posłuchaj rozmowy z kierownikiem budowy Heinzem - Jurgenem Gebhardtem
Krakowska spalarnia śmieci w końcu nabierze kolorów

Elewacja jest czerwono-zielona i imituje pola uprawne, a w środku jest serce - czyli palenisko, do którego będą trafiać śmieci produkowane w domach i mieszkaniach krakowian. Rocznie spalarnia przetworzy 220 tysięcy ton odpadów.

"Korzyści wypływają z prawa europejskiego, które mówi, że od 2016 roku nie będzie żadnych składowisk odpadów. Wszystkie śmieci będą tu spalane. Wyprodukowane tu ciepło powędruje do miejskiej sieci. Wystarczy go dla 200 tys. gospodarstw domowych, a prądu wyprodukujemy tyle ile rocznie zużywają krakowskie tramwaje" - tłumaczy w rozmowie z reporterką Radia Kraków kierownik budowy Heinz - Jurgen Gebhardt.

Jak dodaje kierownik budowy, ekospalarnia jest tak zbudowana, że w razie powodzi woda nie dostanie się do środka zakładu.

W Krakowskim Zakładzie Termicznego Przetwarzania Odpadów spalane bedą te śmieci, których nie da się odzyskać poprzez segregację. Efektem ubocznym spalania będą biały dym i para wodna. Jak zapewnia Krakowski Holding Komumalny zanim spaliny trafią do atmosfery będą oczyszczone, a emisje zanieczyszczeń mają być niższe niż określają to restrykcyjne normy europejskie.

Spalarnia jest gotowa w 96 procentach. - "Rozpoczęliśmy już pracę związaną z rozruchem i jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to budowa zakończy się w tym miesiącu" - powiedział Heinz - Jurgen Gebhardt.

Fot. Krakowski Holding Komunalny S.A.

Krakowski Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów jest budowany od listopada 2013 roku. Składa się z trzech budynków: administracyjnego, głównego procesowego i budynku gospodarki pozostałościami procesowymi. Uruchomienie spalarni zaplanowano na listopad. Odbędą się wówczas ostatnie próby i odbiory. Koszt inwestycji to prawie 650 mln złotych (ponad 55% dofinansowanie unijne).

 

(Aleksandra Ratusznik/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię