Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wojewoda J. Miller: Igrzyska to szansa Małopolski

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.06.10 07:33 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:03 )
Brakuje nam infrastruktury ogólnie używanej. Brakuje nam drogi nie dlatego, że trzeba dojechać do skoczni. Brakuje nam jej na co dzień - mówił w Radiu Kraków poranny gość, wojewoda Jerzy Miller.



Igrzyska olimpijskie w Małopolsce sprawią, że będziemy mieli lepsze drogi, i że będzie ich więcej. To, według respondentów, jedna z konkluzji sondażu TNS OBOP, przygotowanego dla Radia Kraków. Wynika z niego, że drogowe i komunikacyjne kłopoty to jeden z najbardziej dotkliwych problemów mieszkańców Małopolski. Poranny gość Radia Kraków, wojewoda małopolski Jerzy Miller nie jest tym zaskoczony.

Zimowych igrzysk olimpijskich w Małopolsce w 2022 roku chce zdecydowana większość mieszkańców regionu , najwięcej, bo aż 78 procent - w Nowym Sączu. O organizacji imprezy w Krakowie i Zakopanem mówi się od lat. Teraz, po uchwale przyjętej przez Sejm dla pomysłu zapaliło się zielone światło.


Zapis rozmowy Jacka Bańki z wojewodą małopolskim, Jerzym Millerem:

W badaniach dla Radia Kraków, TNS OBOP zapytał Małopolan czy są za organizacją zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Małopolsce. Ponad 70% z nich odpowiedziało twierdząco. To roztropna odpowiedź?

- Nie tylko roztropna. Ona odpowiada nastrojom. Wyszliśmy z końcówki europejskiego peletonu i chcemy coś znaczyć. Nie tylko w gospodarce, ale również w sporcie. Także jako ci, którzy organizują ważne zawody.



Pytam czy to roztropna decyzja, bo Małopolanie największe kłopoty widzą w zadłużeniu gmin i utrzymaniu obiektów po Igrzyskach. Chcemy igrzysk, ale zdajemy sobie sprawę, że potem będą problemy.

- Tak, ale popatrzmy na harmonogram i kosztorys przygotowań. Brakuje nam infrastruktury ogólnie używanej. Brakuje nam drogi nie dlatego, że trzeba dojechać do skoczni. Brakuje nam jej na co dzień. Jeśli brakuje pewnych elementów wyposażenia kurortu zimowego to nie tylko na igrzyska. Na narty jedziemy w Alpy, Dolomity. Nie wykorzystujemy naszego potencjału. To nie jest tak, jak ze stadionem piłkarskim. On nie jest dla wszystkich. Tutaj mówimy o przygotowaniu naszego województwa dla ludzi, którzy w zimie chcą spędzać miło czas.

Rzeczywiście Małopolanie pytani o największe zdobycze dzięki organizacji igrzysk wskazują na infrastrukturę drogową. Ale tak naprawdę do 2022 roku, te wszystkie inwestycje powinny być już gotowe.

- Dzięki aktywnej postawie marszałka Sowy mamy zapewnione, że do Rabki będziemy mieli w ciągu kilku lat drogę dwupasmową. To jednak nie wszystkie inwestycje związane z dojazdem do południowej części Małopolski. Jest dużo dróg, które wymagają wybudowania obwodnic. Nawet w małych miasteczkach stoimy w korkach. Potrzeb jest wiele. Czy wszystkie rozwiążemy do 2022 roku? Chciałbym być optymistą. Nie jest powiedziane, że bez dodatkowego wysiłku finansowego na poprawienie sieci dróg do 2022 roku, wszystko byłoby zrobione.

Być może to pokazują również te badania. Igrzysk chce 68% Krakowian, ale już na przykład 78% Sądeczan. To wynika z potrzeb zmian wśród mieszkańców Sącza?

- Tak. Dzisiejsze połączenie do Nowego Sącza, do Brzeska jest idealne, autostradą. Z Brzeska do Nowego Sącza pozostawia wiele do życzenia. Tej drogi na razie nie mamy w planie. Możliwe, że jest takie skojarzenie, że dzięki Olimpiadzie będzie szybciej. To uzasadnione spojrzenie. Dziś mówimy o renesansie kolei. Tak, ale nie na takich trasach, gdzie liczba pasażerów nie uzasadnia inwestycji.

Już nie pytam czy jest pan bezwzględnym zwolennikiem igrzysk. Zmieńmy temat. Oszacował pan już szkody po podtopieniach w gminach?

- Częściowo tak. Kwota 647 tysięcy złotych jest zarezerwowana w budżecie państwa, dla tych, którzy ponieśli straty indywidualne. Kwota wydatków na poprawę infrastruktury samorządowej przekroczyła 8 milionów złotych. Tam gdzie mocno zamokło nie wolno się spieszyć. To musi wyschnąć. Potrzeba czasu i dobrej pogody. Inaczej to co pomalujemy czy otynkujemy, pokryje się grzybem.

Zwykle, kiedy rozmawiamy, to wspominamy także program ochrony przeciwpowodziowej. Za ile lat ten problem będzie problemem drugorzędnym?

- Niemcy, Austriacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy mają powódź. Nie łudźmy się. Problem powodzi nigdy nie zniknie. Pytanie tylko przy jak intensywnych opadach zaczyna się problem. Ten program ma zminimalizować ryzyko. W tym roku nie było nadzwyczajnych opadów. Zaszkodziła nam wichura. Zerwała blisko 70 dachów na budynkach mieszkalnych. Zaszkodziły także podtopienia wynikające z miejscowego opadu. Występowały małe rzeczki. Z tym problemem nigdy do końca sobie nie poradzimy. Trzeba to ograniczyć.

Oby się nie powtórzył scenariusz warszawski. Nie mówię o ustawie śmieciowej, ale o wczorajszej nawałnicy.

- To jest problem, którego nie zaczęliśmy rozwiązywać. Mamy spóźnienia z rozwiązywaniem problemów kanalizacyjnych. Budujemy domy, parkingi, drogi, ale to nie wchłania wody. Ona płynie, ulice stają się rzekami. W niższych poziomach robi się jezioro.

Nie ma pan poczucia, że decyzją o konieczności opuszczenia „Zielonego Dołu” przez laboratorium Cogito mógł pan skrzywdzić 20 osób, chorych psychicznie pracowników?

- Najpierw powiem coś na temat tej umowy, potem o skrzywdzonych. Mówimy o spółce prawa handlowego, która dostała 1000 metrów kwadratowych do działalności za mniej więcej 1 promil wartości. Jakby pan mieszkał w mieszkaniu komunalnym to musiałby pan zapłacić kilkadziesiąt razy więcej za metr kwadratowy, mimo że jest pan ubogi. Po drugie taką działalnością nie zajmuje się tylko Cogito. Po trzecie Cogito jest między innymi zakładem aktywności zawodowej. Dostaje regularnie z budżetu państwa pieniądze za to, że pomaga innym osobom znaleźć miejsce pracy. To nie jest przywilej, ale ustawowy przepis. Nie mogę się zgodzić, że ktoś sekuje Cogito. Przejdźmy do ludzi. Oni są tutaj najważniejsi.

No właśnie. To nie jest odbieranie im poczucia bezpieczeństwa?

- Takich osób w województwie jest o wiele więcej niż te 20 osób z „Zielonego Dołu”. Jeśli spółka sobie nie poradzi ze znalezieniem pracy to ja zapraszam, żeby dali namiary do tych osób. Pomożemy znaleźć im inną pracę. Kto będzie funkcjonował w „Zielonym Dole”? Ten, kto wykorzysta ten majątek. Ten, kto potrafi zaoferować mieszkańcom Małopolski taką działalność, która nie będzie wymagała dopłaty i pozwoli zapewnić pomoc potrzebującym.

Gwarantuje pan pomoc tym osobom, które będą miały problemy?

- Oczywiście, że tak.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:05

    "Akcja Sznurek", czyli na ratunek krakowskim gołębiom

  • 14:30

    Uwaga! 1 i 3 maja za parkowanie na Obszarze Płatnego Parkowania trzeba normalnie zapłacić

  • 12:26

    82 lata temu wyruszył pierwszy polski kobiecy transport do KL Auschwitz. Dziś uczczono pamięć więźniarek

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię