Prezes szpitala Rydygiera Artur Asztabski powiedział we wtorek PAP, że są problemy z dystrybucją drugiej partii – we wtorek szpital jeszcze jej nie otrzymał. Również szpital Żeromskiego nie otrzymał kolejnej partii dawek.

W niedzielę i poniedziałek personel tych dwóch szpitali, po 75 osób w każdym, został zaszczepiony preparatami z pierwszej partii. Placówki liczyły, że w poniedziałek lub wtorek dotrą do nich dawki z drugiej dostawy – 300 tys. dawek przyleciało do Polski w poniedziałek. Tego samego dnia, zgodnie z zapowiedziami prezesa ARM Michała Kuczmierowskiego, część opuściła magazyn ARM i pojechała do hurtowni farmaceutycznych, skąd miały trafić do szpitali.

W Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera ok. 50 proc., czyli ponad 700 pracowników, chce się zaszczepić. Oprócz tego placówka przyjęła zgłoszenia od ok. 800 osób spoza szpitala. Szpital Rydygiera szczepi w hali Expo Kraków, przygotowanej jako szpital tymczasowy (na razie hala pełni funkcję szpitala pasywnego – nie trafiają tam pacjenci z COVID-19, ale jest gotowy na przyjęcie takich w razie pogorszenia sytuacji – PAP).

"Jedyne zgłaszane dotąd objawy niepożądane to bóle ręki po szczepieniu" – powiedział Asztabski.

Jak przekazała PAP rzeczniczka prasowa Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego Anna Górska, w placówce tej łącznie ponad 700 pracowników szpitala chce się zaszczepić.

W Szpitalu Uniwersyteckim szczepionkę z pierwszego transportu ma otrzymać 825 osób. Zgodnie z informacjami od rzeczniczki lecznicy Marii Włodkowskiej większość z tych osób już przyjęła preparat. Kolejnej dostawy szpital spodziewa się 4 stycznia.

W Szpitalu Uniwersyteckim zaszczepić zamierza się ponad 3 tys. osób, czyli ok. 60 proc. pracowników. Na szczepienia zgłosiło się tam jeszcze ponad 6 tys. osób spoza szpitala.

Szczepienia personelu dawkami z pierwszej partii dobiegają końca w innych szpitalach w województwie, m.in. w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

W niedzielę siedem szpitali w Małopolsce otrzymało z Agencji Rezerw Materiałowych pierwsze dostawy szczepionek – 255 fiolek, czyli 1275 dawek preparatu Pfizer-BioNTech.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek.

W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele.

Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup mają ruszyć po 15 stycznia. Rejestracji będzie można dokonać przez specjalną infolinię, u lekarza POZ, przez stronę internetową lub Internetowe Konto Pacjenta.

Szczepienia odbędą się w przychodniach POZ, szpitalach, szpitalach rezerwowych, a także u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Zgodnie z programem punkty szczepień mają działać w każdej gminie.

Całodobowy numer infolinii podającej informacje o szczepieniach to 989. Dla dzwoniących z zagranicy i operatorów nieobsługujących numerów specjalnych: +48 22– 62– 62– 989. Po 15 stycznia przez infolinię będzie można również zapisywać się na szczepienie. Pytania można również przesłać na adres: [email protected].

 

(PAP/jgk)

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.