Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie narodziła się nowa dziedzina fotografii - fotografia smogowa. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2017.11.16 13:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:05 )
Jedni robią zdjęcia budynkom, inni pejzażom. Oni fotografują... smog. W Krakowie narodziła się nowa dziedzina fotografii - polegająca na dokumentowaniu zanieczyszczeń powietrza. Kraków jest idealnym miejscem dla tego zajęcia, bo smog zdarza się często, a oprócz tego jest tu sporo znakomitych punktów widokowych w postaci kopców.

fot: G. Krzywak

Posłuchaj materiału Grzegorza Krzywaka
Smogowe zdjęcia Grzegorza Ziemiańskiego

Na jednym z nich - na Kopcu Kraka - reporter Radia Kraków spotkał smogowego fotografa, nowohucianina Grzegorza Ziemiańskiego. "Będą piękne zdjęcia. Smog jest wdzięcznym modelem. Pojawia się niespodziewanie, lubi kiedy jest zimno. Nadchodzi do nas z okolic Krakowa i tutaj lubi się eksponować. Smog lubi pozować do zdjęć, ale jest wybredny. Trzeba wiedzieć kiedy go sfotografować, o jakiej porze dnia" - mówi Radiu Kraków Ziemiański.

W czwartek był idealne warunki na sesję fotograficzne smogu - mieliśmy słoneczną i bezwietrzną pogodę.

Fotografią smogową para się także Tomasz Wełna. Aby uwiecznić pyły zawieszone, benzoalfapireny i inne śmiercionośne substancje, które wdychamy - używa nie tylko profesjonalnego aparatu fotograficznego. "Głównie robię zdjęcia z drona, zdarzyło mi się też robić zdjęcia z samolotu. Z góry możemy oszacować właściwą skalę tego zjawiska - widać jak smog wypełnia nieckę Małopolski - po same Tatry" - opowiada Tomasz Wełna.  Fotograf wykonał setki, jeśli nie tysiące zdjęć zanieczyszczonego, krakowskiego powietrza. Jak wobec tego wygląda smog? "Smog ma bardzo specyficzny i budzący zgrozę kolor. To taka najbrzydsza odmiana lekko ciepłej szarości. Chmura, mgła, która w pewnym momencie rozpływa się. Ale najgorsze jest to, że my jesteśmy na dnie tej zupy. Jak już ląduję dronem, to najgorsze jest to, że sprzęt przez chwilę był w tej czystej przestrzeni, ale to my wciąż tkwimy na dole i nie uciekniemy stąd" - dodaje Wełna. 

Krakowski smog - zdjęcia Tomasza Wełny

Ale robienie zdjęć smogu, to nie tylko hobby. "Ludzie są po prostu poruszeni tym, co widzą. Widzą kłęby dymu. Te zdjęcia mogą przyczynić się do budowania świadomości. Pokazują, gdzie problem istnieje. Że te wszystkie dymy zatruwają nasze płuca i serca. I jeżeli nie pozbędziemy się takich obrazków z zimowej panoramy Małopolski, to znaczy, że dalej będziemy takim powietrzem oddychać" - wyjaśnia Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

W czwartek na wszystkich krakowskich stacjach monitoringu, normy zanieczyszczeń były przekroczone kilkukrotnie. Sytuacja była na tyle zła, że władze Krakowa ogłosiły pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. 

Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i nie używać kominków. WIĘCEJ

 

 

 

(Grzegorz Krzywak/ko,ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię