Majchrowski przypomniał, że Kraków od 2004 roku realizuje program ciepłej wody użytkowej, który ma na celu likwidację piecyków gazowych. We wtorek umowę o przystąpieniu do programu podpisała kolejna duża spółdzielnia mieszkaniowa - Zwierzyniecka, która administruje 10 budynkami z 402 mieszkaniami.

„Do tej pory zlikwidowaliśmy 20 tysięcy piecyków w mieszkaniach, a dzisiejsza umowa jest już dwunastą podpisaną w Krakowie” - zaznaczył Majchrowski.

Zgodnie z umową zawartą przez spółdzielnię z dystrybutorem ciepła – Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej oraz wytwórcą – CEZ Skawina, w ciągu dwóch lat wszystkie budynki SM Zwierzyniecka przejdą na bezpieczny system podgrzewania wody użytkowej ciepłem sieciowym, w miejsce zlikwidowanego gazu w łazienkach.

Program ciepłej wody użytkowej zakłada, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają możliwość skorzystania z dofinansowania oferowanego przez producentów i dystrybutora energii cieplnej.

Program opiera się na współpracy pomiędzy dystrybutorem ciepła, jakim jest MPEC, a wytwórcami – CEZ Skawina i Elektrociepłownią Kraków. Służy on nie tylko poprawie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, ale również podnosi standard mieszkania.

Według urzędników najważniejszym atutem ciepłej wody bez piecyka jest bezpieczeństwo użytkowników. Usługa eliminuje zagrożenia wynikające z niedrożności przewodów spalinowych, nieszczelności instalacji gazowych i niesprawności samych piecyków. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania nie ma też źródła emisji trujących spalin, w tym szczególnie niebezpiecznego tlenku węgla.

Według danych małopolskiej straży pożarnej w sezonie grzewczym 2014/2015 strażacy odnotowali w całym województwie 308 interwencji związanych z zatruciami tlenkiem węgla. Poszkodowanych zostało 210 osób, a osiem poniosło śmierć.

 

PAP, jgk