Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tradycja rzecz święta! Na ulicach Krakowa harcował Lajkonik

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2016.06.02 07:00 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:40 )
Kilka lat temu w nowych szatach, dziś po raz pierwszy w otoczeniu historycznego tańca. W południe, sprzed siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ulicy Senatorskiej ruszył pochód Lajkonika. Orszak przeszedł mostem na Rudawie i skierował się do klasztoru sióstr Norbertanek.

Fot.M.Lasyk

Posłuchaj materiału Teresy Gut
Lajkonik

Po drodze Lajkonik uderza trzymaną w ręku buławą w ramię przechodniów, co przez najbliższy rok ma gwarantować im szczęście. Orszak odwiedza także sklepy i restauracje, zbierając w nich haracz i korzystając z gościny. 

- Ta stara krakowska tradycja wciąż musi być przypominana i odnawiana. Od kilku lat mamy wrażenie, że Lajkonik bywa niezauważany. Sięgając do źródeł chcemy odtworzyć te elementy prawdziwej historii, jakim była legendarna bitwa włóczków z Tatarami - mówi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Fragmenty legendarnej bitwy - w układzie po raz pierwszy stworzonymwe współpracy z Baletem Dworskim Cracovia Danza - zobaczymy dwukrotnie. Najpierw u Norbertanek o 13.30, powtórka wieczorem na Rynku Głównym o 18.30. Członkowie orszaku Lajkonika zostali również wyposażeni w nowe elementy strojów - jak czapki z półksiężycami czy charakterystyczne buty z zakręconymi noskami, oraz uzbrojenia - jak łuki, strzały i pancerze.

Jak podkreślał dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski, te nowe elementy w pochodzie Lajkonika mają pomóc odbiorcom zrozumieć, skąd wywodzi się ta tradycja. "Mamy też nadzieję, że pochód Lajkonika nie będzie jedynie przemierzał przez miasto, ale zacznie angażować całą społeczność miejską" - mówił Niezabitowski

Najstarsza wzmianka o pochodzie Lajkonika w Krakowie pochodzi z 1738 r., choć prawdopodobnie zwyczaj "chodzenia z konikiem" był w Galicji znacznie starszy. Harce Lajkonika, zwanego także Konikiem Zwierzynieckim, wiązane są z legendą mówiącą, że podczas oblężenia Krakowa przez Tatarów w 1287 r. włóczkowie dzielnie wspomagali obrońców miasta, a nawet zabili samego chana tatarskiego i doprowadzili do odstąpienia najeźdźców. Najdzielniejszy z włóczków, przebrany w zdobyczny strój zabitego Tatara, triumfalnie wkroczył do miasta, owacyjnie witany przez mieszkańców.

W 2014 r. pochód Lajkonika został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. 

Ludzie do dziś wierzą, że Lajkonik przekazuje szczęście i chętnie nadstawiają ramię, by zostać uderzonym jego buławą.

Przypominamy: Kraków: Pochód Lajkonika w nowej odsłonie

 

 

 

 

 

(Justyna Nowicka, Teresa Gut/PAP/ko)

Pochód Lajkonika
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię