Z powodu epidemii dyrekcje muszą zadbać o przygotowanie większej liczby sal, zachowanie dystansu między zdającymi oraz opracowanie całej logistyki wchodzenia do budynku wraz z dezynfekcją.

- Zdecydowaliśmy o podzieleniu uczniów na dwie grupy, które będą rozpoczynać egzamin w różnym czasie. Pierwsza grupa zacznie egzamin o godzinie 9.00, druga o godzinie 9.30. Uczniowie będą wchodzić różnymi wejściami, maksymalne obciążenie jednego wejścia to będzie ok. 50 osób. Będzie też ok. pół godziny na wejście - przyznaje Jacek Kaczor, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, czyli popularnego "Nowodworka", w którym egzamin dojrzałości będzie zdawało ok. 230 osób.

Różne godziny rozpoczęcia egzaminów mogą budzić wątpliwości wśród niektórych uczniów. Jak zapewnia jednak dyrektor Jacek Kaczor, przy funkcjonujących zasadach, zabieraniu telefonu, izolacji piszących uczniów, wyciek treści matur przed zakończeniem pisania jest niemal niemożliwy. - Nie ma obaw, żeby wprowadzenie różnych godzin rozpoczęcia egzaminów zmniejszało to lub zwiększało szanse. To jest w sferze czystych spekulacji - zapewnia Jacek Kaczor.

Wątpliwości jednak maturzyści mają mnóstwo. Bo zasad obowiązujących na maturze jest więcej niż zwykle. Między uczniami też roznosi
się wiele plotek. Jedna z uczennic mówi, że słyszała iż nie będzie można pić wody. Według niej, również jeśli ktoś kichnie zostanie wyproszony z sali.

Uspokajamy - jeśli ktoś kichnie, nie zostanie wyproszony z egzaminu, można też pić wodę z własnej, przezroczystej butelki. Są jednak rzeczy, których wnosić nie wolno. - Żadnych maskotek nie wolno wnosić, rzeczy osobiste uczniów będą na korytarzu, w specjalnych workach - mówi Marek Stępski, dyrektor II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Jak dodaje, tak jak w poprzednich latach przy sobie można mieć czarny długopis, kalkulator, cyrkiel i linijkę. Uczniowie mogą ściągnąć maseczkę dopiero gdy usiądą już w ławce.

Jak zapewnia Małopolskie Kuratorium Oświaty, żadna ze szkół nie sygnalizowała problemów z przygotowaniem egzaminów. Wszystkie placówki miały zostać wyposażone w środki dezynfekujące i inne środki ochrony takie jak maseczki, czy rękawiczki. - Wszyscy nauczyciele już wiedzą, w jakich będą komisjach, gdzie będą dyżurowali, w jaki sposób uczniowie będą wpuszczani do szkół - zapewnia kurator Barbara Nowak. Jeszcze w tym tygodniu, w ramach przygotowania do egzaminu, maturzyści mają możliwości wzięcia udziału w konsultacjach z nauczycielami czy to zdalnie, czy to nawet na miejscu.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił, że uczniowie, którzy nie będą mogli ze względu na kwarantannę przystąpić do egzaminów w terminie głównym, będą mogli to zrobić w terminach dodatkowych. - Każdy z tych egzaminów - zarówno egzamin maturalny, jak i ósmoklasisty - ma termin dodatkowy na początku lipca - mówi minister edukacji. Wyjaśnia, że jest to termin, w którym egzamin mogą pisać nie tylko uczniowie, którzy w terminie głównym byli na kwarantannie, ale także ci którzy na przykład byli chorzy. Dariusz Piontkowski zapewnia, że terminy dodatkowe nie kolidują z terminami rekrutacji na przykład do szkół średnich.

Minister ogłosił też, że zajęcia lekcyjne we wszystkich szkołach będą do końca roku szkolnego prowadzone zdalnie. Więcej na ten temat

 

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.